Mozaika storočia - 10. časť
Michaela Žureková zdokumentovala rozprávanie pána Milana Píku (1922). Syn známeho generála Heliodora Píku sa po otcovom vzore takisto túžil stať vojakom z povolania. Nástup druhej svetovej vojny jeho rozhodnutie urýchlil a už v roku 1940 sa stal členom 310. československej stíhacej perute RAF. Hlavná zdravotná prehliadka však jeho letecký sen zhatila.
Matej Korpáš vycestoval za pánom Jaroslavom Hofrichterom (1920) do Prahy. Tento palubný inžinier a strelec pôsobil v 311.bombardovacej peruti , čo znamená, že v lietadle držal spúšť od guľometu a aj na ňom záležalo, koľko ostane potopených a zostrelených nepriateľských objektov. Okrem toho má za sebou niekoľko náletov na územie Nemecka.
Renáta Péterová považuje pána Imricha Gablecha (1915), ktorý v RAF pôsobil ako letový dispečer, za eso. Zaznamenať jeho spomienky chcela za každú cenu, aj napriek tomu, že tento veterán žije v Havlíčkovom Brode. Čerstvý držiteľ Radu bieleho dvojkríža pochádza z Hrachovišťa neďaleko Starej Turej a je jedným zo siedmich detí svojich rodičov, ktorí chceli mať z neho kňaza.
Foto: www.moderni-dejiny.cz
Autor textu: Róbert Šedivý
20140428-mozaika-storocia-cs-letci-RAF Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.