Mozaika storočia - 12. časť
Matej Korpáš hľadal pamätníka prvého bombardovania Bratislavy zo 16.júna 1944. Našiel pani Zoru Máchovú (1923), ktorá v tom čase ako tanečníčka a speváčka pôsobila v balete, činohre aj opere Slovenského národného divadla. V spomínaný deň bola chorá, ležala v posteli a keď okolo pol jedenástej ráno začula ťažký hukot, okamžite vedela, že ide o spojenecké lietadlá.
Anna Jacková získala kontakt na pána Vladimíra Košťála (1930) z Dubnice nad Váhom. Veľký lokálpatriot prežil bombardovanie svojho rodného mesta 7.júla 1944. Pán Vladimír si spomína na slnečný letný deň, keď bol nútený vletieť do improvizovaného krytu za svojim domom. Terčom spojeneckého letectva stal závod na výrobu delostreleckých zbraní Herrman Göring Waffenwerke.
Zo všetkých miest na mape dnešného Slovenska si vojnové bombardovania najviac odniesli Nové Zámky, ktoré sa po Viedenskej arbitráži stali súčasťou Maďarska. Od októbra 1944 až po marec 1945 preriedili jeho obyvateľstvo tri veľké spojenecké bombardovania. Rebeka Révészová zachytila spomienky na všetky tri neslávne míľniky z úst pána Jána Juhásza (1931). Dom, v ktorom žila jeho rodina, sa nachádzal len 150 metrov od železničnej stanice.
Foto: TASR
Autor textu: Róbert Šedivý
20140707-19-00-Mozaika-storocia Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.