Antropologický slovník:
Moderná antropológia je interdisciplinárny vedecký odbor, ktorý hľadá odpovede na základné otázky ľudského rodu: Odkiaľ prichádzame? Akí sme? Kam ideme?. Súčasná antropológia vychádza z poznania, že ľudia a ľudské spoločenstvá, ich vznik, vývoj a premeny sú určované navzájom sa ovplyvňujúcimi danosťami - biologickými, medicínskymi, psychologickými, sociálnymi, kultúrnymi atď. Nevyhnutné je preto, aby moderná antropológia používala celostný výskum.
Rozhlasový Antropologický slovník v jeho prvej 40-dielnej sérii je pokusom priblížiť poslucháčovi Slovenského rozhlasu základné pojmy tejto vednej disciplíny a prípadne ho motivovať, aby siahol po populárnej resp. i odbornej literatúre.
Druhá India. Sprievodcom v obidvoch sériách Antropologického slovníka je doktorka Helena Tužinská z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Spolu s ňou vás bude sprevádzať Peter Turčík, ktorý cyklus pripravil.
India
V najrozvinutejšej podobe možno kasty nájsť v hinduistickom systéme sociálnej stratifikácie v Indii. Bližší pôvod tohto systému je nejasný, hoci je známe že existuje už prinajmenšom 2000 rokov. Spoločenské skupiny známe ako kasty sú navzájom oddelené náboženskými pravidlami rituálnej čistoty a sú hierarchicky zoradené od čistých po nečisté. Čiže každá kasta je “čistejšia“ ako kasta pod ňou. Kontakty medzi kastami sú zakázané, lebo nižšie kasty by mohli „poškvrniť“ vyššie, keby sa k nim priveľmi priblížili.
Príslušnosť ku kaste sa delí a hinduisti ju pokladajú za bohom predurčenú. Vyžaduje sa, aby členovia kasty vstupovali do manželstva len s príslušníkmi svojej kasty. Tradične sa kasty spájajú s určitými druhmi zamestnania, čo naďalej upevňuje sociálnu segregáciu. Keďže príslušnosť ku kaste je trvalá a nemenná, v tomto ustrnutom kastovom systéme nie je možný nijaký sociálny pohyb nahor (či nadol) po spoločenskom rebríčku ani prostredníctvom manželstva či vlastného úsilia.
Neskôr na koniec klasifikácie pribudla ďalšia kasta - “haridžanovia“ či nedotknuteľní, ktorí robia najšpinavšie práce, ako je čistenie ulíc či záchodov. Okrem týchto hlavných kást je ešte niekoľko tisíc podkást na vidieku: sú známe pod menom džáti. Viac o spoločenskej stratifikácii sa dozviete v ďalších pokračovania Antropologického slovníka. Hosťom v štúdiu bola kultúrna antropologička Helena Tužinská (FiF UK V Bratislave), ktorá v Indii absolvovala ročný výskumný pobyt.
AFRIKA
Subsaharská Afrika, predtým nazývaná „čierna Afrika“, je oblasť Afriky na juh od Sahary, oddelená pásmom Sahel. Geograficky je to územie afrického kontinentu, ktoré leží na juh od púšte Sahara. Politicky pozostáva zo všetkých afrických krajín, ktoré sa nachádzajú, úplne alebo čiastočne, na juh od Sahary (výnimkou je Sudán). Severná časť Afriky sa považuje za časť arabského sveta. Somálsko, Džibutsko, Komory a Mauritánia sú geograficky takisto časťou subsaharskej Afriky, ale tiež časťou arabského sveta. Doktorka Viera Vilhanová z Ústavu orientalistiky SAV nám priblíži niektoré pozoruhodné poznatky kultúrnej antropológie o tejto nami opomínanej časti Afriky.