Hrdinovia

Téma hrdinstva je stará vari ako ľudstvo samo. Každý národ má svojich hrdinov: naozajstných, idealizovaných, alebo aspoň vybájených. Hrdinovia sú rodinným striebrom všetkých kultúr a neodmysliteľnou súčasťou učebníc.
Čo je to vlastne hrdinstvo? Kto sú skutoční hrdinovia našej histórie a súčasnosti? Ako sa historicky mení archetyp hrdinu a čo všetko na to vplýva? Dá sa obraz hrdinu zneužiť? Môže hrdina vzniknúť na spoločenskú objednávku?
Má ideál hrdinstva zmysel aj dnes?
Tieto (a ďalšie) otázky inšpirovali vznik cyklu rozhlasových dramatizácií Hrdinovia autora Pavla Smolíka, ktorý pre poslucháčov Slovenského rozhlasu pripravujeme na rok 2022. Rozohráme v ňom príbehy skutočných historických postáv, ktorých život sa nejakým spôsobom dotýka tejto zaujímavej a bytostne dôležitej témy.

Popis epizódy
Skutočný muž neutrpí škodu ani keby o hlavu prišiel/ Ako predobraz osobnosti, životom a posolstvom ktorej sa budeme zaoberať v najbližšom pokračovaní cyklu Hrdinovia, sme si vybrali svätého Jána Krstiteľa. Ten vyčítal kráľovi Herodesovi, že žije v hriešnom vzťahu s manželkou svojho brata Filipa – a pre tento morálny postoj ho kráľ dal popraviť. Kto významný z našej histórie sa tak veľmi podobá Jánovi Krstiteľovi? Čí osud pripomína osud tohto svätca? Nuž iste je to iný svätý: Tomáš Morus – anglický politik a oddaný služobník kráľa Henricha VIII, právnik a mysliteľ, ktorý žil v 16. storočí. Hoci ho s kráľom spočiatku spájal blízky vzťah, po čase sa musel od krokov jeho veličenstva rázne dištancovať, pretože tak mu to kázalo svedomie. Spolu s nami sa môžete započúvať do nevšedných osudov tohto výnimočného muža. Dramaturgia: Dominika Udvorková. Hudobná dramaturgia: Pavol Smolík a Marek Kundlák. Majster zvuku: Jakub Horňák Účinkujú: Miroslav Trnavský, René Jankovič a Tomáš Vravník. Scenár a réžia: Pavol Smolík