Jakub Grigar

Jakub Grigar

Vodný Slalom

Narodil sa 27. apríla 1997 v Liptovskom Mikuláši, preteká za KTK Dukla Liptovský Mikuláš. Športu sa venuje od roku 2006.

Osobný tréner: Tomáš Mráz

Najväčší úspech: 2x juniorský majster sveta

Čerstvý maturant z Liptovského Mikuláša síce ako 19-ročný patrí k benjamínom slovenskej olympijskej výpravy, ale v tejto sezóne sa zaradil už do svetovej špičky medzi mužmi, a to dokonca v najsilnejšie obsadenej kategórii kajakárov. V mládežníckych kategóriách sa preslávil ako multimedailista, ktorý sa vrátil s cennou medailou takmer z každého vrcholového podujatia, na ktorom štartoval. Na juniorských MS 2012 vo Wausau získal v K1 bronz, v roku 2013 triumfoval na MSJ v Liptovskom Mikuláši aj na MEJ v Bourg St. Maurice. V roku 2014 bol druhý na OH mládeže v Nankingu (v atypickej súťaži slalomárov na hladkej vode, ktorá sa jazdila K.O. systémom) a tretí na MSJ v Penrithe. V roku 2015 vyhral na MSJ vo Foz do Iguacú a získal aj prvú seniorskú medailu, keď sa podieľal na bronze hliadky 3xK1 na MS v Londýne. V tomto roku skončil piaty na májových ME v Liptovskom Mikuláši, vďaka čomu rozhodol vo svoj prospech domáci súboj o jedinú olympijskú miestenku s Martinom Halčinom a s Andrejom Málekom. Krátko nato dosiahol svoje prvé pódiové umiestenie v pretekoch SP – striebro v Seu d´Urgell. V júli triumfoval na MS do 23 rokov v Krakove.

Najmladším zo slovenskej vodno-slalomárskej výpravy bude na augustovej olympiáde v brazílskom Riu de Janeiro 19-ročný kajakár Jakub Grigar. Pozhováral sa s ním Pavol Tomčík.

Ako uspel na OH v Riu:
K1 muži – kvalifikácia (15 lodí do semifinále, z dvoch kvalifikačných jázd sa rátal lepší výkon): 4. Jakub Grigar 87,85 (2)
K1 muži – finále: 5. Jakub Grigar (SR) 89,43

Video

Profily slovenských športovcov

Aktuálne z Ria