Zdieľať na Facebooku Box

Box

Box alebo boxing alebo pästiarstvo je olympijská športová disciplína. Bola súčasťou aj starých olympijských hier. V boxe proti sebe stoja dvaja súperi v ringu ohraničenom lanami. Pri zápase používajú údery pästí, ktoré sú chránené rukavicami. Existujú 3 základné údery: direkt, hák a zdvihák. Súperi sa snažia zasiahnuť súpera tak, aby získali za každý úder bod, prípadne aby dosiahli KO (z angl. knockout) – ukončenie zápasu tým, že súper nie je ďalej schopný zápasiť.

Prvé vyobrazenia boxu sú z dôb 3 000 až 2 000 rokov pred Kristom na sumerských a egyptských reliéfových vázach a sochách. Existuje niekoľko druhov boxu, ktoré sa vyvíjali v iných krajinách, známy je napríklad francúzsky box alebo thajský box, ktoré sa líšia pravidlami. Moderný box sa vyvíjal hlavne v Anglicku, kde sa prvé zápasy konali bez rukavíc. Prvé zápasy sa konali bez oficiálnych pravidiel, no bolo neetické udierať súpera, pokiaľ ležal na zemi, alebo udierať pod pás.

V súčasnosti sa box rozdeľuje na tzv. amatérsky box a na profesionálny box. Najväčším rozdielom medzi nimi je to, že v amatérskom (olympijskom) sa používajú helmy na ochranu hlavy a boxuje sa menej kôl, než je to v profi ringu (obvykle 3x3 minúty). Dnes je box veľmi prestížny šport, niektorí boxeri sa radia medzi najlepšie platených športovcov v súčasnosti. Box je podľa ESPN.com najťažší šport.

Slovenskí olympijskí medailisti

Július Torma

Londýn 1948 – zlato: do 67 kg

Ján Zachara
Helsinki 1952 – zlato: do 57 kg

Ján Franek
Moskva 1980 – bronz: do 71 kg

Slovenskí reprezentanti

  1. 1
  2. 2
  3. 3