Zdieľať na Facebooku Futbal

Futbal

Futbal na Letných olympijských hrách je futbalový turnaj, ktorý sa koná v rámci Letných olympijských hier. Prvýkrát sa tak stalo na druhých LOH v Paríži, a len v mužskej kategórii. Ženy sa prvýkrát predstavili v Atlante 1996.

Mužský olympijský turnaj je v súčasnosti primárne podujatím reprezentácií do 23 rokov, v každom tíme môžu byť iba traja hráči nad vekovým limitom. Brazília je rekordný päťnásobný svetový šampión, ale stále čaká na svoj premiérový olympijský titul. Obhajca zlata v mužskom turnaji Mexiko narazí v základnej C-skupine OH 2016 aj na bronzový tím spred štyroch rokov z Londýna Kórejskú republiku.

V ženskom turnaji budú obhajovať zlato reprezentantky USA, ktoré OH vyhrali trikrát za sebou. V C-skupine sa stretnú s Novým Zélandom, Francúzskom a Kolumbiou. Z každej z troch skupín postúpia do štvrťfinále prvé dva tímy a najlepšie dva celky z tretích miest.

Žreb olympijského turnaja vo futbale Rio de Janeiro

Muži:
A-skupina: Brazília, JAR, Irak, Dánsko
B-skupina: Švédsko, Kolumbia, Nigéria, Japonsko
C-skupina: Nemecko, Mexiko, Kórejská republika, Fidži
D-skupina: Argentína, Portugalsko, Alžírsko, Honduras

Ženy:
E-skupina: Brazília, Čína, Švédsko, JAR
F-skupina: Kanada, Austrália, Zimbabwe, Nemecko
G-skupina: USA, Nový Zéland, Francúzsko, Kolumbia

Dejiskami stretnutí budú okrem Ria de Janeiro aj Belo Horizonte, Brasilia, Manaus, Salvador a Sao Paulo. Futbal na OH odštartuje 3. augusta, dva dni pred oficiálnym otvorením hier. Finále mužov (20. augusta) i žien (19. augusta) sa bude hrať na Maracane.

Slovenskí olympijskí medailisti

Tokio 1964 – striebro
Ľudovít Cvetler
Ján Geleta
Vojtech Masný
Štefan Matlák
Ivan Mráz
František Schmucker
Anton Švajlen
Anton Urban
Vladimír Weiss


Moskva 1980 – zlato
František Kunzo
Stanislav Seman

Slovenskí reprezentanti

  1. 1
  2. 2
  3. 3