Zdieľať na Facebooku Gymnastika

Gymnastika

Gymnastika je všestranný súbor telesných cvičení. Rozlišujeme športovú, modernú, akrobatickú, rytmickú a aeróbnu gymnastiku. Ďalšími gymnastickými disciplínami sú tumbling a skoky na trampolíne.

Olympijské športy - športová gymnastika, moderná gymnastika a skoky na trampolíne.

Športová gymnastika je športové odvetvie, pri ktorom jednotliví pretekári predvádzajú silové alebo švihové gymnastické prvky na koberci (prostné) alebo na náradiach. V športovej gymnastike súťažia muži i ženy a ich disciplíny sa odlišujú. Športová gymnastika je stálou súčasťou olympijského programu, majstrovstvá sveta v tejto disciplíne sa usporadúvajú od roku 1903.

Športová gymnastika vznikla z telocviku s náradím, ktorý sa presadil v 19. storočí v Nemecku. Medzinárodná gymnastická federácia FIG bola založená v roku 1881. Až do tridsiatych rokov boli súčasťou pretekov v športovej gymnastike aj atletické disciplíny (behy, skoky, šplh alebo vzpieranie).
Historickým vývojom sa stabilizoval gymnastický viacboj u žien na 4 disciplíny (preskok, bradlá, kladina, prostné) a u mužov na 6 disciplín (prostné, kôň, kruhy, preskok, bradlá, hrazda).

Na OH v Riu bude Slovensko reprezentovať Barbora Mokošová.

Slovenskí olympijskí medailisti

Ľudovít Kmeťko (Lajos Aradi-Kmetykó)

Štokholm 1912 – striebro: voľné cvičenie družstiev

Matylda Pálfyová
Berlín 1936 – striebro: družstvo

Marianna Némethová-Krajčírová
Tokio 1964 – striebro: družstvo
Mexico City 1968 – striebro: družstvo

Slovenskí reprezentanti

  1. 1
  2. 2
  3. 3