Zdieľať na Facebooku Hádzaná

Hádzaná

Hádzaná je tímová loptová hra, kde si dva tímy po sedem hráčov (šesť plus brankár) hádžu a odrážajú loptu, pričom sa pokúšajú hodiť ju do bránky tímu súpera. Vyhráva tím, ktorý dá viac gólov. Moderná hádzaná sa zvyčajne hráva v interiéri, hra je rýchla a zahŕňa telesný kontakt, najmä keď obrancovia zabraňujú útočníkom v strelení gólu. Kontakt je povolený len vtedy, ak obranca stojí čelom k útočiacemu hráčovi a nachádza sa medzi bránkou a útočníkom. Akýkoľvek iný kontakt, zboku alebo zozadu, je považovaný za nebezpečný a je trestaný. Ak obranca úspešne zastaví útočiaceho hráča, hra je zastavená a loptu rozohráva mužstvo, ktoré bolo napadnuté na mieste, kde bol hráč zastavený, alebo z čiary vzdialenej od bránky 9 m (tzv. deviatka). Na rozdiel od basketbalu, kde sa hráči môžu dopustiť len 5 faulov, hádzanári sa môžu dopustiť viacerých faulov, ktoré sú považované za dobrú obranu a narúšajú rytmus útočiaceho tímu. Gólov v hádzanej je dosť. Zvyčajne oba tímy strelia aspoň 20 gólov.

Hádzaná sa hráva na ihrisku dlhom 40 m a širokom 20 m, ktoré je rozdelené na dve bránkoviská a hracie pole. Štandardný zápas má dva polčasy po 30 minút s 10-minútovou prestávkou. Tímy si môžu zameniť strany ihriska, ako aj lavičky.

Hádzaná bola prvýkrát zaradená do programu Letných olympijských hier na Olympiáde 1936 v Berlíne. Vtedy sa ešte hralo na tráve vonku s 11 hráčmi a len v mužskej kategórii. Ďalších 36 rokov sa hádzaná neobjavila na olympijských hrách. Na Olympiáde 1972 v Mníchove bola v mužskej kategórii opäť zaradená do programu OH. Na Olympiáde 1976 v Montreale sa predstavili už aj ženy.

Slovenskí olympijskí medailisti

Mníchov 1972 – striebro
Vincent Lafko
Andrej Lukošík
Peter Pospíšil

Slovenskí reprezentanti

  1. 1
  2. 2
  3. 3