Zdieľať na Facebooku Jachting

Jachting

Jachting je šport prevádzkovaný na plachetných lodiach hnaných silou vetra. Ide predovšetkým o plávanie na vode. Pre nedostatok lepšieho názvoslovia sa hovorí aj o jachtingu na zamrznutej vode - ľadovom jachtingu. V poslednej dobe sa používa prenesený názov jachting tiež pre iné povrchy, ako je piesok, príp. pevná zem. Prevádzka motorových člnov a jácht sa nazýva vodný motorizmus.

Jachting bol zaradený do programu olympijských hier už v roku 1896, ale preteky boli zrušené pre nepriaznivé poveternostné podmienky. Okrem roku 1904 bol jachting zastúpený na olympijských hrách.

Lode súťažiacich na olympijských hrách podliehajú prísnym meradlám, aby jachty v každej triede boli podľa možností rovnaké a výsledok súťaže závisel od umenia športovca, nie staviteľa lode. Triedy vyberá Medzinárodná jachtárska federácia a ich zoznam sa občas mení, aby odrážal vývoj v konštrukcii lodí a zlepšujúci sa výkon športovcov.

Súťaží sa zvyčajne na viac rozjázd, ktoré trvajú 30 – 70 minút. Vzdialenosť medzi bójami je na klasickom olympijskom okruhu 1,6 km (1 míľa) a bóje sú umiestnené tak, aby jachty museli meniť pozíciu kvôli smeru vetra. Plavba proti vetru (stúpanie) poskytuje najlepšiu previerku schopností posádky a tento úsek je najdôležitejšou časťou trate. Na olympijskej trati, ktorá má tvar trojuholníka, sa proti vetru pláva dvakrát a po vetre (na zadný vietor) najmenej raz. V bočnom vetre (pod uhlom od 45 do 135 st. proti smeru vetra) je plavba najľahšia a najrýchlejšia. Olympijská trať má obvykle jeden úsek v každom z troch možných smerov bočného vetra. Štartovacia čiara sa stanoví tak, aby vietor fúkal v pravom uhle vzhľadom na postavenie lodí, čím sa poskytnú rovnaké podmienky pre štart všetkých lodí.
 

Slovenskí reprezentanti

  1. 1
  2. 2
  3. 3