Zdieľať na Facebooku Jazdectvo

Jazdectvo

Jazdectvo je športové a športovo rekreačné odvetvie, pri ktorom sa jazdí na koni alebo na nejakom zariadení za koňom. Jazdectvo sa člení na niekoľko samostatných jazdeckých pododvetví: parkúrové jazdectvo, dostihy, drezúra, military (všestranná spôsobilosť), westernové jazdectvo, rodeo, záprahy a vytrvalostné jazdectvo.

Kôň a človek si spolu počas súťaže merajú silu, rýchlosť a vytrvalosť. Napr. na prekážkových dostihoch musí kôň s jazdcom v sedle prekonať počas behu určité prekážky, napr. živé ploty, drevené a vodné prekážky.

Počas drezúry musí kôň dokonale zvládať základné „chody“ a predvádzať určité figúry „vysokej školy". Tak sa nazýva zostava úloh, ktoré kladú vysoké nároky na obratnosť a poslušnosť koňa a jazdcovu zručnosť.

Klusácke dostihy: na klusáckom dostihu kôň ťahá ľahký dvojkolesový vozík, zvaný sulka, na ktorom sedí jazdec. Kôň v tejto súťaži nesmie prejsť do cvalu. Polo: Pri pole proti sebe hrajú dve mužstvá s jazdcami na koňoch, ktorí sa pokúšajú trafiť pálkou loptu do súperovej brány.

Plnokrvníky v cvale: Cvalové dostihy sú rovinové a prekážkové.

Rovinové dostihy sa behávajú na rôzne vzdialenosti, zatiaľ čo šprint sa behá do 1400m, míľové dostihy do 1800 m, vytrvalecké dostihy do 4000 m.

Prekážkové dostihy sa konajú cez prútené prekážky na vzdialenosť 2600-3800 m a Steeplechasse cez živé ploty, vodné a drevené prekážky na vzdialenosť 3300 až 6900 m.


Na olympiáde sa predstavia aj kone. Súťažiť sa bude v troch disciplínach - parkúre, drezúre a všestrannej spôsobilosti. Čo je na výkone jazdcov a koňov cenené a čo naopak nie, zisťovala Soňa Weissová.


Slovenskí reprezentanti

  1. 1
  2. 2
  3. 3