Zdieľať na Facebooku Lukostreľba

Lukostreľba

Lukostreľba alebo streľba z luku je praktické lovecké a vojenské umenie a z neho vzniknuté športové odvetvie, ktorého tradícia je stará desiatky tisíc rokov. Ide o samostatné športové odvetvie, resp. o špecifický olympijský šport.

Vo všeobecnosti dnes môžeme lukostreľbu zaradiť do športových činností, ktorých cieľom je čo najpresnejšie strieľať z rôznych vzdialeností do terča a zásahmi získať čo najviac bodov.

Lukostreľba vznikla začiatkom 16. storočia pred n. l., odvtedy sa stal luk jednou z najpoužívanejších zbraní vôbec. Používal sa v armáde, na ochranu a tiež na lov. Zaujímavosťou je postavenie lukostreľby v Japonsku, kde jej vojenské využitie postupne prerástlo do exaktne definovaného bojového umenia nazývaného Kyudo. Faktom je, že v stredovekom Japonsku bol luk zbraňou samurajov.

Lukostreľba sa prvýkrát objavila na Olympijských hrách v roku 1900, avšak o pár rokov neskôr bola zrušená kvôli nejednotným pravidlám. Až v roku 1972 sa medzi disciplínami znova objavila. Lukostreľba je podobne ako napríklad sánkovanie, curling, Tae kwon-do a ďalšie disciplíny netypickým športom v moderných Olympijských hrách.

Slovensko na OH v Riu budú reprezentovať: Boris Baláž - olympijský luk a Alexandra Longová - olympijský luk.

Slovenskí reprezentanti

  1. 1
  2. 2
  3. 3