Zdieľať na Facebooku Plážový volejbal

Plážový volejbal

Plážový volejbal je loptový plážový šport, ktorý sa vyvinul z klasického šestkového volejbalu. Od čias svojho vzniku si získal vo svete mnoho priaznivcov, z toho dôvodu bol zaradený medzi športy konajúce sa na letných olympijských hrách.

Väčšina pravidiel je prevzatá z pravidiel klasického volejbalu, ale niektoré odlišnosti sa tu predsa objavujú, napr. družstvo má iba dvoch hráčov a veľkosť ihriska je menšia (8x16 m namiesto 9x18 m). Hráči hrajú na piesku a naboso. Prvá a posledná lopta nesmie byť odrazená obojručne vrchom - s výnimkou, keď lopta po útoku súpera neopisuje oblúk. Teč na bloku sa počíta ako dotyk, a preto potom môžu nasledovať iba dva ďalšie dotyky. Blokovať sa smie iba pred sebou, nie do strán. Nesmie sa ulievať prstami, povolené sú len čisté údery.

Prvé zmienky o vzniku plážového volejbalu sú z čias 1. sv. vojny, kedy americkí vojaci trávili svoj voľný čas pod vysokou sieťou na plážach. Postupom času sa „beachvolejbal“ dostáva aj do Európy, prvýkrát sa objavil vo Francúzsku. V roku 1992 bol plážový volejbal ako ukážkový šport na OH v Barcelone a o rok neskôr sa stal olympijským športom.

Slovenskí reprezentanti

  1. 1
  2. 2
  3. 3