Zdieľať na Facebooku Pozemný hokej

Pozemný hokej

Pozemný hokej je kolektívny loptový šport, ktorý sa v podobe, v akej ho poznáme dnes, po prvýkrát objavuje koncom 19. stor. v Anglicku a Škótsku. Hokejová federácia vznikla v roku 1886 a prvý medzinárodný zápas sa hral v roku 1895 medzi Írskom a Walesom. Zápas sa skončil írskym víťazstvom 3:0. Medzinárodné pravidlá boli vydané v roku 1900. Korene pozemného hokeja však siahajú omnoho ďalej. Prvé zmienky o hrách podobných hokeju sa objavujú už v roku 2000 pred Kr. Hra sa objavuje na programe olympijských hier od roku 1908.

V pozemnom hokeji hrajú dve 11-členné družstvá na ihrisku s rozmermi 55 x 91,4 m. Cieľom hry je dostať pomocou zahnutej hokejky do protihráčovej bránky loptu. Tá musí byť tvrdá, z akéhokoľvek materiálu. Obvod lopty musí byť od 22,4 do 23,5 cm a hmotnosť minimálne 156 g a maximálne 163 g.

Hokejka sa skladá z dvoch častí: guľatej a rovnej plochy. Guľatá časť musí byť na ľavej strane hokejky. Na spodku sa nachádza zobák (t. j. časť hokejky pod spodným koncom spojenia), ktorý musí byť zahnutý a nemusí byť len z dreva pričom jeho dĺžka nesmie presiahnuť 10 cm.

Tímy hrajú na obdĺžnikovej ploche s rozmermi 91,4 x 55 m. Na oboch koncoch ihriska v strede je bránka s výškou 2,14 m a šírkou 3,66 m. Vo vzdialenosti 14,63 m sa nachádza polkruh zvaný strelecký kruh (malý kruh). Na to, aby hráč strelil platný gól, musí vystreliť z územia ohraničeného streleckým kruhom. Bod pre trestné strieľania sa nachádza 6,4 m od stredu bránky. Kedysi bývala hracia plocha z obyčajnej trávy, avšak dnes sa už používa na svetových turnajoch iba umelá tráva zmäkčovaná pieskom alebo vodou.

Slovenskí olympijskí medailisti

Moskva 1980 – striebro
Alena Kyselicová
Viera Podhányiová
Veta Šranková


Hrá sa na podobnom ihrisku ako futbal, no hráči majú v rukách špeciálne hokejky. Pozemný hokej je ďalším zo športov, ktoré sú u nás málo známe. Soňa Weissová sa preto bola pozrieť na tréningu slovenskej reprezentácie a rozprávala sa s jej trénerom Petrom Romancom:

Pozemný hokej

Slovenskí reprezentanti

  1. 1
  2. 2
  3. 3