Zdieľať na Facebooku Ragby

Ragby

Je to plne kontaktný kolektívny loptový šport, ktorý má pôvod na začiatku 19. stor. v Anglicku. Hrá sa s loptou oválneho tvaru s maximálnou šírkou 30 cm a výškou 62 cm. Ihrisko je dlhé 100 m a široké 70 m. Na oboch bránkových čiarach sú umiestnené bránkové tyče v tvare písmená H (tzv. háčko).

Za zakladateľa ragby je najčastejšie označovaný William Webb Ellis, ktorý v roku 1823 počas školského futbalového zápasu v meste Rugby vzal loptu do rúk a utekal s ňou smerom k súperovej bráne. V roku 1845 boli spísané prvé pravidlá ragby študentmi Rugby School. Dlhé roky bolo ragby amatérskym športom. Zmena nastala v roku 1995, keď Medzinárodná ragbyová federácia (IRB) zrušila pravidlo o obmedzení platieb hráčov, takže na najvyššej úrovni sa hra stala profesionálnou.

IRB je riadiacim orgánom ragby od svojho vzniku v roku 1886. Prvými členmi sa stali zväzy krajín Spojeného kráľovstva a Írska, ako aj viacero štátov Britského impéria. V ďalších rokoch sa stalo ragby v krajinách ako Austrália, Nový Zéland a Južná Afrika de facto národným športom. Podobné postavenie má aj vo Fidži, Gruzínsku, Samoe a Tonge. Ragby sa hrá vo vyše 100 krajinách na 6 kontinentoch.


Ragby je tvrdý šport a na olympiádu sa vracia takmer po 100 rokoch. Tím so siedmimi hráčmi sa na najväčšom športovom podujatí sveta naposledy objavil v roku 1924. Viac o ňom a jeho pravidlách povie Soňa Weissová.


 

Slovenskí reprezentanti

  1. 1
  2. 2
  3. 3