Zdieľať na Facebooku Skoky do vody

Skoky do vody

Skoky do vody sú akrobatické skoky z pružnej dosky alebo z veže, ktoré sú zakončené dopadom do vody .

Skoky do vody boli známe už v staroveku (r. 800 p n. l.). Závodné skoky do vody boli obľúbené v 19. stor. v Nemecku. V r. 1843 vyšla v Nemecku knižka s prvou tabuľkou skokov do vody. Na olympijských hrách boli skoky do vody prvýkrát zaradené v r. 1904. Vo vtedajšom Československu sa začínajú súťaže v skokoch do vody až po 1. svetovej vojne .

Skokanská doska je jednometrová doska a trojmetrová doska nad hladinou vody. Doska je pružná, má dĺžku 4,8 m a šírku 0,5 m. Hĺbka vody vo zvislej osi pod doskou musí byť u jednometrovej dosky 3,40 - 3,80 m, u trojmetrovej dosky 3,80 - 4,00 m . V dobách drevených dosiek museli byť po celej dĺžke pokryté hrubou kokosovou rohožou. Od 60. rokov 20. stor. sa však používajú kovové duraflexové dosky, ktoré majú zdrsnenie už integrované do svojho povrchu.

Skokanská veža má niekoľko odrazových, spravidla betónových plošín pokrytých hrubou kokosovou rohožou. Plošiny sú spravidla vo výške 1 m , 3 m , 5 m , 7,5 m a 10 m. Hĺbka vody vo zvislej osi pod plošinou vo výške 10 m musí byť 4,50 - 5,00 m.

Súťaž mužov jednotlivcov i dvojíc v synchronizovaných skokoch z dosky obsahuje 5 povinných a 6 voľných skokov vybraných z piatich skupín.

Každý pretekár v skokoch z dosky aj z veže musí vopred oznámiť, aký druh skoku bude vykonávať. Nedodržanie sa hodnotí ako úplne nevydarený skok. Oznámenie sa prakticky vykoná odovzdaním zoznamu skokov pred súťažou, zoznamy má k dispozícii hlavný rozhodca a hlásateľ, ktorý ohlási, aký skok bude pretekár skákať.
 

Slovenskí reprezentanti

  1. 1
  2. 2
  3. 3