Zdieľať na Facebooku Tenis

Tenis

Francúzsku hru, ktorá vznikla pravdepodobne v 11. alebo 12. storočí, jea de paume (v preklade hra ruky alebo hra rúk, resp. hra s rukou/rukami) považujú za predchodkyňu tenisu. Loptička sa odbíjala pôvodne holými rukami, neskôr sa už používali rukavice a nakoniec palice. Rakety vznikli pravdepodobne v 16. storočí, kedy dal anglický kráľ Henrich VIII. postaviť aj prvý tenisový dvorec. Aj napriek zmenám herného náčinia si hra zachovala ten istý názov.

Tenis, označovaný aj ako biely šport, je loptová hra pre 2 alebo 4 hráčov. Variant s 2 hráčmi je dvojhra, variant so 4 hráčmi štvorhra. Existuje klasická a zmiešaná štvorhra, pri klasickej proti sebe hrajú dva páry mužov alebo žien, pri zmiešanej je v každom páre jeden muž a jedna žena.
Súperi stoja proti sebe na sieťou rozdelenom hráčskom poli (kurte) a pokúšajú sa odraziť tenisovú loptičku tenisovou raketou tak, aby ju súperi v rámci pravidiel neboli schopní vrátiť.

Tenis sa hrá na kurte (hrací dvorec), ktorý je podľa oficiálnych stanov dlhý 23,77 m a široký 8,23 m pre zápasy v dvojhre, v štvorhre je šírka kurtu 10,97 m. Sieť má pokrývať celú šírku kurtu v polovici, v strede má byť vysoká 0,914 m, na krajoch je podopieraná žrďami vo výške 1,07 m.

V štvorhre sú podopierajúce žrde mimo celého kurtu, v dvojhre sú na krajoch kurtu, v štvorhrových priestoroch. Existuje viacero rôznych povrchov kurtov. Na každom z nich je rýchlosť loptičky po odrazení a veľkosť odrazu odlišná.

Najbežnejšie povrchy v profesionálnom tenise sú tieto:

antuka – najpomalší povrch, loptička po odrazení má vyšší odraz a nízku rýchlosť; najbežnejšie sú červená a zelená antuka; tráva – najrýchlejší povrch, loptička má nízky odraz a vysokú rýchlosť; tvrdý povrch (betón, asfalt, koberec) – loptička ma relatívne nízky a rýchly odraz.

Na OH v Riu budú Slovensko reprezentovať: Igor Zelenay (štvorhra), Karolína Schmiedlová (dvojhra, štvorhra) a Andrej Martin (štvorhra).

Slovenskí olympijskí medailisti

Miloslav Mečíř

Soul 1988 - zato: dvojhra, bronz: štvorhra

Slovenskí reprezentanti

  1. 1
  2. 2
  3. 3