Zdieľať na Facebooku Vodné pólo

Vodné pólo

Vodné pólo je loptová hra, v ktorej proti sebe nastupujú dve 7-členné družstvá (6 a 1 brankár). Hrá sa na 4 štvrtiny po 8 minút čistého času (v prípade, že hra musí mať víťaza a je nerozhodný stav, predlžuje sa 2x po 3 minúty).

Prvá zmienka o loptovej hre vo vode je z roku 1840. Hráči pri nej sedeli obkročmo na sudoch a loptu sa do bránky snažili dostať za pomoci vesla. Podobnosť tejto hry s konským pólom mala za následok, že táto hra dostala meno „vodné pólo“. Prvé pravidlá boli spísané približne v roku 1870. V rokoch 1880 až 1888 získalo vodné pólo súčasnú podobu. K zjednoteniu pravidiel došlo v roku 1908. Vodné pólo je najdlhšie hraným kolektívnym športom na olympijských hrách. Prvýkrát sa objavil na olympiáde v Paríži v roku 1900.

Za správne rozmery ihriska zodpovedá usporiadateľská organizácia. Pre mužov je hracia plocha dlhá 25-33 m, pre ženy je dlhá 20-25 m. Šírka hracej plochy je 10-20 m. Biela farba označuje bránkovú čiaru, žltá čiara 5 m od brány a 2 m od brány sa označuje červenou farbou. Bránka je široká 3 m, vysoká 90 cm, ak je hĺbka vody 1,5 m a viac hlboká.

Plavky musia byť nepriehľadné a pred zapojením do hry sa musia odstrániť všetky predmety, ktoré môžu spôsobiť zranenie. Čiapky slúžia na to, aby rozhodcovia a diváci mohli rozlišovať hráčov. Mužstvá používajú čiapky kontrastných farieb, modré a biele. Sú upevnené pod bradou. Brankár má číslo 1 a ostatní čísla 2-13. Lopta je guľatá a musí byť vodotesná. Obvod lopty pre mužov je 68-71 cm, pre ženy 65-67 cm. Hmotnosť lopty má byť 400-450 g.