Pondelok: Dokumentárny klub + nový dokumentárny seriál Spravodliví
Utorok: história + osobnosti
Streda: príroda + investigatíva
Štvrtok: cestopis + magazín VaT/Európska liga UEFA
Piatok –nedeľa: filmy, seriály a profilové formáty Família a Anjeli strážni
NOVÁ ŠTRUKTÚRA DVOJKY – LATE PRIME TIME
Pondelok – štvrtok 22.00 Správy a komentáre a GBS+
(umelecký) pondelok - art magazín Umenie +hudobné programy
(diskusný)
utorok - diskusná relácia Večera s Havranom (nové prvky: verejné
nahrávania, zahraničné nahrávania, viac zahraničných hostí)
(archívna) streda - relácie Noc v archíve + Pred rokmi + Československý filmový týždenník
(alternatívny) štvrtok - alternatívne dokumenty
NOVÁ ŠTRUKTÚRA DVOJKY – POPOLUDNIE
V pondelok až piatok dokumenty každú hodinu
15.00 – slovenský dokumentárny seriál z archívu (v septembri zameranie na obdobie Štúrovcov)
16.00 – zahraničný dokumentárny seriál, v piatok turistický magazín Televíkend alebo Extrémne v horách
17.00 – slovenský dokumentárny seriál (v septembri: Vínne cesty Slovenska)
Sobota: obľúbené relácie Kapura, Farmárska revue, Halali, Test magazín
Herecké legendy (v septembri s Michalom Dočolomanským)
Športová nedeľa – vysielanie Fortuna Ligy a Tipsport Extraligy
PREMIÉRY PÔVODNÝCH DOKUMENTOV
Dokumentárny klub (pondelok):
V tichu (nedeľa 6. 9.) –film režiséra Zdenka Jiráského o piatich osudoch židovských umelcov
Spravodliví (od 7. 9.) – 10-dielny dokumentárny cyklus v réžii Jaroslava Vojteka o Slovákoch, ktorí počas druhej svetovej vojny pomáhali Židom zachrániť sa pred holokaustom.
Eugéniovia (21. 9.) – film režiséra Pavla Štingla využíva unikátne archívne materiály, ktoré produkovala ideológia lepšej budúcnosti ľudstva, prináša nadčasové zamyslenie nad hranicou vedy a pavedy v minulosti, dnes aj v budúcnosti.
Investigatíva (streda):
Zamlčaná identita (9. 9.) – dokumentárny film režisérky Jany Pirohovej odhaľuje vzťah bývalého hlavného rabína Jeruzalema Jozefa Chaima Sonnenfelda so Slovenskom, jeho väzby na našu krajinu a príbuzenský vzťah so slovenskou novinárkou Ľubou Lesnou
Posledný portrét (16. 9.) – dokumentárny film (réžia Katya Krausová) o svetoznámom fotografovi Yurim Doicovi, ktorý pátra po osudoch svojej rodiny a židovskej kultúry na Slovensku.
Divoké Slovensko (1. 9.) – dokumentárny film Tomáša Hulíka o nedotknutých krásach našej prírody vo svojej prirodzenej podobe.
Tak ďaleko, tak blízko (15. 9.) – nevšedný film Jara Vojteka z prostredia rodín s autistickými deťmi, ktorý odhaľuje každodennú náročnosť života s nimi.
PREMIÉRY AKVIZIČNÝCH DOKUMENTOV
Dokumentárny klub (pondelok):
Hankin kufrík - na začiatku tohto zaujímavého príbehu bol záujem istej japonskej učiteľky o holokaust. Snažila sa získať nejaký predmet, ktorý by v tejto súvislosti mohla vystaviť v miestnom múzeu. Týmto predmetom sa stal kufrík, na ktorom bolo meno Hanna Brady. Učiteľka so svojimi žiakmi začali pátrať po osudoch majiteľky kufríka a ich pátranie ich priviedlo až do Terezína.
Zvláštny let - dokumentárny film o švajčiarskom prístupe k ilegálnym imigrantom
História + osobnosti (utorok):
Bitka o Stalingrad
Vojna v Iraku
Nacistickí exulanti
Príroda + investigatíva (streda):
Universum: Planéta vrabcov
Universum: Sovia odysea
Universum: Svet vážok
Hollywood vo vojne
Cestopis + veda a technika (štvrtok):
Tradičná medicína vo svete
Vesmír dokorán
SERIÁLOVÝ A FILMOVÝ VÍKEND
piatok: „slovenský seriál“ – v septembri Červené víno, v októbri Štúrovci
sobota: zahraničný seriál – od septembra Neznáme dejiny Spojených štátov Olivera Stona
nedeľa: zahraničný seriál Wallander (s Kennethom Branaghom)
EURÓPSKE KINO KLUB V SEPTEMBRI (pia)
Futurologický kongres (premiéra) - Robin Wright (známa zo seriálu House of Cards) v hlavnej úlohe filmovej hviezdy, ktorej s pribúdajúcimi vráskami ubúdajú filmové úlohy. Dostáva možno poslednú veľkú ponuku - filmová spoločnosť chce naskenovať jej telo, pohyby i emócie a kúpiť si tak virtuálnu herečku, ktorá už nezostarne ani o deň. Po dvadsiatich rokoch sa vydáva na Futurologický kongres jednať o predĺžení zmluvy. Ocitá sa v animovanej zóne, kde každý môže byť, kým chce. Vizuálne fascinujúca adaptácia poviedky kultového autora sci-fi Stanislawa Lema, ktorá originálnym spôsobom kombinuje hraný a animovaný film, získala Európsku filmovú cenu za najlepší animovaný film a mnoho ďalších ocenení.
Predstav si - do Lisabonskej školy pre zrakovo postihnuté deti a mládež prichádza inštruktor Ian, aby im pomohol získať viac sebavedomia a samostatnosti. Jeho metódy sú však nielen nekonvenčné, ale aj nebezpečné. Čoskoro si získa dôveru študentov, ktorí sa odvážia vymeniť pokojné a bezpečné prostredie kliniky sa pulzujúce ulice metropoly.
Fraktúra - mladá učiteľka Anna Kagan nastúpi do svojho prvého zamestnania v škole na chudobnom parížskom predmestí, ktoré je obývané najmä arabskými rodinami. Jej idealizmus je čoskoro konfrontovaný s nezáujmom študentov, ale aj skeptickými reakciami ostatných pedagógov. Jej židovská identita je pre niektorých v jej okolí takisto tŕňom v oku.
NA KRIŽOVATKE SK/CZ V SEPTEMBRI (so)
Ďaleká cesta - film o osudoch zmiešaného česko-židovského manželstva v rokoch nacistickej okupácie je dielom Alfréda Radoka, ktorý bol udalosťami holokaustu osobne postihnutý.
Zdroj: ČFÚ
Transport z raja - adaptácia literárnej predlohy známeho spisovateľa Arnošta Lustiga prostredníctvom mozaiky ľudských osudov zachytáva ťaživú atmosféru ghetta, zároveň však ukazuje, že jeho nedobrovoľní obyvatelia ani v neľudských podmienkach nestrácali svoju dôstojnosť a dokázali sa vzoprieť.
Jahodové víno – film je adaptáciou literárnej predlohy Andrzeja Stasiuka Haličské poviedky. Policajt Andrzej prichádza do zapadnutej dedinky v poľsko-slovenskom pohraničí, aby unikol pred civilizáciou, mestským životom a vlastnými tragickými spomienkami.
FILMOVÝ KLUB V SEPTEMBRI (so)
Post mortem (premiéra) - Mário pracuje v márnici v Santiagu de Chile a je bezhlavo zmilovaný do starnúcej tanečnice Nancy. Keď vypukne štátny prevrat, Nancy zmizne a Mário sa púšťa do zúfalého pátrania. Najskôr sa však musí vysporiadať s náporom obetí prevratu, ktoré zaplnili jeho márnicu. Chilský režisér Pablo Larraín patrí k najvýznamnejším latinskoamerickým režisérom súčasnosti a vo filme, ktorý bol nominovaný na benátskeho Zlatého leva.
Malé životné etudy (premiéra) - Robert Eroica Dupea (Jack Nicholson) sa dobrovoľne vzdal sľubnej kariéry. Keď sa dozvie, že jeho otec je ťažko chorý, vydá sa domov, aby ho navštívil. Tam je opäť konfrontovaný nielen s bohatstvom, ale aj so životným štýlom svojej excentrickej hudobníckej rodiny, ktorých sa dobrovoľne zriekol.
Rozhovor - Rafinovane vystavaný a technicky brilantný psychologický thriller amerického režiséra Francisa Forda Coppolu v hlavnej úlohe s Gene Hackmanom bol voľne inšpirovaný škandálom nelegálnych vládnych odposluchov, známym ako aféra Watergate.
KINO NA DVOJKE A DIVADLO V SEPTEMBRI (ne)
Cudzí obed (premiéra) - film o tom, že i jedna banálna chyba nám môže zmeniť celý život, ktorý získal viac ako 20 festivalových ocenení po celom svete.
Divadlo nás baví: premiéra záznamu inscenácie Činohry SND Polnočná omša
Priamy prenos z jubilejného 20. ročníka odovzdávania cien DOSKY 2015 (20. 9.)
Zdroj foto: SND