Tajomné Karpaty (Tajomné Karpaty - Živá rieka)
Štvrtok 4.01.2018
Vhodné pre všetkých
Skryté titulky
Audio komentár
HD
Európska tvorba
Prírodopisná dokumentárna séria predstavujúca Karpaty ako unikátny ostrov divokej prírody v mori okolitej civilizácie.
Tatry sú najvyšším pohorím Karpát a súčasne rozlohou najmenšie veľhory na svete. Svojou krásou a rozmanitosťou sa podobajú Alpám či Kaukazu. V strednej Európe sú ale absolútne unikátnym ostrovom divokej prírody v mori okolitej civilizácie.
V najvyšších polohách, tam kde sa hory dotýkajú oblakov, sa stále nachádza svet pochádzajúci z doby ľadovej. Drsné skalné steny a studené tmavomodré plesá sú v ostrom kontraste s farebnosťou stoviek druhov drobných kvietkov.
Aj keď tu zima trvá viac ako pol roka, život prekvitá. Veľké čriedy tatranského poddruhu kamzíka prežívajú zimu uprostred snehových búrok a lavín. Sú príliš hrdé aby zišli nižšie. Najvyššie hory sú aj domovom ich predátorov – orlov, vlkov, medveďov a najmä rysov. Ako snežný leopard v Himalájach zakráda sa rys v Tatrách k čriede kamzíkov. Z času na čas uspeje a kamzíky tak umožnia prežiť rodinke rysov.
V máji sa hrubá vrstva snehu postupne topí a voda si hľadá cestu z hôr do údolí. Napĺňa plesá a formuje rozsiahle jaskynné systémy. Nakoniec sa ale dostane do nespočetných dravých potokov a vodopádov a s dunením sa valí do údolí.
Keď sa k vode z topiaceho snehu pridajú prudké lejaky, rieka sa rozvodní a berie so sebou všetko čo jej stojí v ceste. Po povodni sa svet mení. Tam kde bol les je rieka a tam kde bola rieka zostali len kamene. Voda ničí, no súčasne tvorí a podporuje mnohoraké formy života - od tisícov žiab kladúcich vajíčka do napoly zmrznutého plesa, cez húfy pstruhov ukrývajúcich sa pod naplavenými stromami až po svorku vlkov, ktorá pri rieke loví svoju korisť.
Jeden z najstarších lesov v Európe prežíva na chudobnej pôde vďaka recyklácii živín z ešte žijúcich stromov. Drevo vo vnútri kmeňa odumiera, rozkladá sa a strom uvoľnené živiny opäť používa na svoj rast. Tisícročné stromy tu kedysi vysadili orešnice, ktoré si do pôdy ukryli limbové oriešky. Tie isté oriešky dnes do lesa lákajú veľké počty medveďov šplhajúcich sa za šiškami do korún stromov. Mladé medvede ale čakajú omnoho väčšie výzvy ako vyšplhať sa na strom. Keď s matkou prežijú prvé dva roky života, musia sa osamostatniť a vybojovať si miesto pre život medzi ostatnými, staršími a skúsenejšími medveďmi.