Separé
Štvrtok 11.12.2014
Vhodné pre všetkých
Skryté titulky
Európska tvorba
Magazín nielen o separovaní, recyklácii, ekológii, ale aj o ochrane a tvorbe životného prostredia.
Vďaka podpore z Recyklačného fondu sa podarilo v 12-tich obciach šarišského regiónu rozbehnúť zber kovov. Na zbere kovových obalov z domácností totiž veľmi záleží, počíta s ním aj Program odpadového hospodárstva Slovenskej republiky.
Každý z nás – tu na Slovensku – vyprodukuje za rok vyše 300 kíl odpadu. A keďže nás je takmer päť a pol milióna, tak za rok vyrobíme vyše jeden a pol milióna ton odpadu. Až 80 percent všetkého, čo vyhodíme do odpadu sa totiž dá zrecyklovať. U nás na Slovensku sa ale momentálne na recykláciu dostane iba 5 percent odpadu a až 76 percent dávame na skládky. Združenie obcí pre separovaný zber Torysa, naštartovalo v tomto kúte Slovenska triedenie odpadu. Členmi Združenia pre separovaný zber Torysa je 12 obcí. Vďaka osvete a informačným letákom občania presne vedia, kedy sa ktorý odpad vyváža.
V 12-tich obciach šarišského regiónu sa podarilo rozbehnúť aj zber kovov. Na zbere kovových obalov z domácností totiž veľmi záleží, počíta s ním aj Program odpadového hospodárstva Slovenskej republiky. Podľa odborných odhadov sa u nás za rok ocitne v odpade vyše 30 tisíc ton rôznych kovových obalov ! Tie, ktoré sú vyrobené z ocele a dostanú sa do správnych kontajnerov, sa potom spracovávajú v železiarňach. Ak pri výrobe jednej tony ocele použijeme kovový odpad, tak nielenže ušetríme tonu železnej rudy, ale aj 600 kilogramov uhlia a 100 kilogramov vápenca!
Celý ten proces separácie je taký, že občan to hádže do kontajnera, ten kontajner potom prichádza na zberný dvor, kde sa odpad separuje. K nám sa dostáva prevažne ten hliníkový obal, ktorý my následne na to spracovávame. Spracovávame zhruba 400 až 700 ton takýchto hliníkových obalov od nápojov ročne, s tým, že iba 250 ton pochádza zo separovaného zberu z miest a obcí a od producentov. Zvyšok dovážame mimo Slovenska.