Nezvyčajné príbehy na slovenskom sídlisku
Dvojka | Piatok 23.10.2015, Dom v parku
Vhodné pre všetkých
Skryté titulky
HD
Európska tvorba
Príbeh jednej petržalskej bytovky na Šášovskej ulici očami jej obyvateľov.
Polovica obyvateľov Slovenska býva na sídlisku. Ako a čím žijú? Príbeh jednej petržalskej bytovky na Šášovksej ulici očami jej obyvateľov.
Film, zobrazuje všeobecné témy, ktoré sú vlastné všetkým slovenským sídliskám, ale v cykle zatiaľ nemali zastúpenie. V tomto filme práve v bratislavskej Petržalke prichádzame s modelovou situáciou sídliskového spolužitia a keďže sme sa zblížili s obyvateľmi, dúfame v zdieľanie dôvery a otvorenom rozprávaní o peripetiách v dome, kde sa časom menili osudy ľudí, odrastali, odchádzali z domu deti, menili sa vlastnícke vzťahy, prichádzali noví nájomníci v podobe migrantov za lepšou prácou v Bratislave a pod., kde bolo treba rozhodovať o financiách, argumentovať na domových schôdzach, hlasovať a učiť sa prijímať názor väčšiny v prospech blaha celku. V prvej línii filmu je teda rozprávanie o krásne zrekonštruovanej bytovke v okolí, exteriéri aj interiéri. Odpovieme, ako takýto výsledok domáci ľudia dokázali zariadiť, zorganizovať a zaplatiť. V druhej línii filmu zaznejú všeobecnejšie pravidlá spoločného sídliskového susedského spolužitia a divák zisťuje, že nad všetky technické, finančné a povahové problémy vystupuje schopnosť ľudí vzájomne komunikovať, tolerovať sa a dôverovať si.
Dokumentárny film Dom v parku je príbehom premeny jednej petržalskej bytovky od jej postavenia v roku 1981 podnes. Rozprávanie povedú obyvatelia troch vchodov (Šášovská 2,4,6) a ich suseda z 8-ky.
Prostredníctvom sprievodkyne, pani Marty VYBOŠŤOKOVEJ (63), ktorá stojí za rekonštrukciou domu za posledné tri roky, skúmame fenomén vzťahu obyvateľov k spoločnému majetku v podobe spoločne zdieľaných priestorov v panelovom dome v kontraste k vlastníctvu bytu, pátrame po zmenách postoja za socializmu a teraz k bytu/domu/okoliu bytovky a (a pátrame po motívoch a príčinách nasťahovania sa sem...) zameriavame sa aj na typické prvky susedského spolužitia v časovej perspektíve, medzi generáciami, medzi viac-menej Bratislavčanmi, platičmi a neplatičmi, rodičmi a dôchodcami atď.