Reláciu najbližšie vysielame
Generácia
Pondelok 29.10.2018
Vhodné pre všetkých
Skryté titulky
HD
Európska tvorba
O radostiach a starostiach ľudí zrelého veku.
1. PORTRÉT – Ladislav JUROVATÝ z Bratislavy, Podunajských Biskupíc. Umelecký remeselník, výtvarník a šperkár. Syn významného predstaviteľa umeleckého drotárstva Ladislava Jurovatého st. Je vynikajúcim znalcom drotárskej technológie a neustále posúva hranice remesla z technickej i výrazovej stránky. V polovici 90. rokov 20. storočia začal ako prvý využívať kombináciu ručne tvarovaného a viazaného drôtu s plechom. Vytvára úžitkovo-dekoratívne práce, v poslednom čase sa viac venuje voľnej tvorbe. Propaguje využívanie drôtu a drotárskych prvkov v modernom interiéri a v architektúre. Ladislav Jurovatý pokračuje v tvorivom odkaze svojho otca. Aj v jeho prácach cítiť vplyv ľudového umenia, avšak svoj výtvarný výraz posúva do súčasnejšej polohy.
2. REPORTÁŽ – Slovensko nikdy nebolo Mekkou svetovej módy, aj keď všeobecne platí, že Slovenky patria medzi najkrajšie ženy sveta. Ale niektoré predsa len prerazili. Jednou z nich bola Maria Hollósy, výšivkárka, ktorej diela slávili úspechy v Paríži, USA, talianskom Miláne, Petrohrade, Londýne či Ríme... Bola to obyčajná žena, ktorá pracovala na pošte a v Cíferi založila výšivkársku školu. Jej výšivky, ktoré mala na pošte vystavené, zaujali raz grófku Charlottu Zichy, ktorá ich poslala cisárovnej Sisy... A slovenské výšivky sa rozbehli do sveta, vyšívalo sa na objednávku pre aristokraciu, liturgické textílie, ornáty, zástavy. Úspech výšiviek z jej dielne vyvrcholil na svetovej výstave v Paríži v roku 1900, keď spolok pod jej vedením získal najvyššie ocenenie a ona osobne dostala striebornú medailu ako spoluúčastníčka.
Hoci žila na prelome 19. a 20. stor. slovenské ženy inšpiruje dodnes. A škola, ktorú založila našla v Cíferi nových pokračovateľov. Občianske združenie Cziffer na jej počesť založilo súťaž, ktorá nesie jej meno. Obsahovo sa cez pamiatku Márie Hollosi, ktorú vzkriesilo OZ prenesieme aj na ich ďalšie aktivity, ktoré smerujú k záchrane tradícií a ochranu kultúrneho dedičstva obce.
3. AKO BYŤ FIT - prečo navštíviť gastroentológa. Slovensko má pokiaľ ide o výskyt rakoviny hrubého čreva a konečníka, vo svetových štatistikách smutné prvenstvo. Preto sú viac ako dôležité osveta a preventívne vyšetrenia. Pri včasnom odhalení tejto choroby je totiž liečba zvyčajne úspešná. Prečo sa u nás vyskytuje taký veľký počet ochorení na rakovinu hrubého čreva? Treba len nájsť odvahu a prísť sa dať vyšetriť, hovorí Miloš Bubán, ktorý nabáda: „Dokážte lásku k vlastnému životu. Že sa máte rovnako radi, ako ľúbite svoje auto, ktoré vozievate pravidelne na estékačku. Dajte ju urobiť aj sebe.“
4. KEĎ JE RADA NAD ZLATO – možno aj vy ste dostali do schránky papierik s ponukou, že istá realitná spoločnosť odkúpi váš byť s tým, že v ňom môžete doživotne bývať. Ide o tzv. reverznú hypotéku, ktorá je, mimochodom, vo svete seniormi pomerne často využívaná. Ale – nejde o podvod? Ako reagovať, navyše, keď sme v situácii, že máme finančné problémy? Nemôžu seniori prísť o strechu nad hlavou? Zorientuje nás finančný poradca Maroš Ovčarik.