Reláciu najbližšie vysielame
Moja diagnóza
Štvrtok 15.07.2021
Nevhodné do 12 rokov
Skryté titulky
HD
Príbeh jednej diagnózy a cesty k jej uzdraveniu.
Otázka hojenia rán sa považuje za jednu z najstarších v medicíne. Telo dokáže väčšinu poranení kože či tkanív zahojiť samo, pokiaľ sa však rana infikuje, prípadne pacient trpí niektorými ochoreniami, môže byť s hojením rany problém. Ak rana nemá tendenciu sa hojiť 6 až 9 týždňov, nazýva sa chronická. Chronické rany významne ovplyvňujú kvalitu života pacientov aj ich psychiku. Môže ísť napríklad o preležaniny, diabetické nohy, vredy predklonia, ale aj rany po úrazoch.
Výskyt chronických rán sa odhaduje na jedno až dve percentá populácie. Pätina chronických rán trápi pacientov viac ako dva roky. Nejde pritom iba o zdravotný problém. Pacienti sa môžu stať práceneschopní, rany tiež zapáchajú, čo môže spôsobovať izoláciu a depresie pacienta.
Slovenskí lekári začali na liečbu takýchto rán využívať novinku, biologickú náplasť Amnioderm, ktorá dokáže podporiť hojenie rany. Jej efekt sa už preukázal aj u pacientov, ktorým sa ich rany nevedeli zahojiť niekoľko rokov.
Bio náplasť sa vyrába z ambiovej membrány. Je to časť placenty, priehľadná blanka bez ciev, v ktorej sa normálne vyvíja zárodok a chráni ho. Okrem toho sa zistilo, že štepy amniovej membrány majú terapeutický potenciál pri hojení rán. Placenta, ktorá tak končieva ako biologický odpad, môže pomôcť ďalším ľuďom. Darovať však možno len tú z pôrodov realizovaných cisárskym rezom.
Výskum jej spracovania sa začal v roku 2012 a v roku 2017 bol ukončený. Výsledkom je akási biologická náplasť či krytie, ktoré lekár v nemocnici špeciálne aplikuje na dané miesto. Jedným z prvých pracovísk na Slovensku, kde liečbu začali využívať je Národný endokrinologický a diabetologický ústav v Ľubochni. Primár diabetologického oddelenia doc. MUDr. Emil Martinka, PhD. sa považuje u nás za priekopníka metódy a školí aj ďalších lekárov. Využite amniovej membrány sa osvedčilo už napríklad v očnom lekárstve ako krytie poranených očí.