Poklady.sk
Dvojka | Sobota 21.01.2017, Vesmírna misia Štefánik
Vhodné pre všetkých
Európska tvorba
Naše národné poklady, ktoré sú na dosah ruky a predsa o nich málo vieme.
Slovensko je malá krajina a priznajme si, že svet o nej veľa nevie. Máme síce prekrásnu prírodu, bohaté kultúrne dedičstvo, šikovných ľudí, výnimočné mozgy aj nadané talenty, ale úprimne – toto má takmer každá krajina na svete a väčšinou je to prinajmenšom väčšie, vyššie, viac, známejšie.
Napriek tomu sme my, Slováci, na naše pamiatky aj prírodu skutočne hrdí, radi sa nimi pýšime a aj argumentujeme, keď hľadáme dôvody pre zahraničných návštevníkov, prečo by mali navštíviť práve našu krajinu. Preto je šokujúce, že o tých najväčších pokladoch toho vieme veľmi málo. Často sa skrývajú priamo pod nosom, a nám by ani nenapadlo, že tu môžeme mať unikáty svetového významu, alebo že od nás môžu brať nápady a inšpiráciu najväčšie svetové mocnosti.
Vemsír ľudí fascinuje už od samého počiatku ľudskej civilizácie. Po celé stáročia sa pokúšame odhaliť jeho tajomstvá a postupne sa pripravujeme na dobu, kedy cestovanie mimo planétu Zem bude samozrejmosťou. Dovtedy je však vesmír najmä predmetom vedeckého výskumu všetkých vyspelých krajín sveta.Slovensko sa tiež zapojilo do tohoto diania a let prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu do vesmíru bol vyvrcholením niekoľkoročného úsilia pracovníkov Slovenskej Akadémie Vied.
Vesmírna Misia Štefánik sa udiala v roku 1999 ako splatenie časti dlhu Ruskej Federácie voči Slovensku. Našim vedcom sa tak naskytla jedinečná šanca zúročiť
výsledky vedeckých výskumov, vďaka ktorým mohlo Slovensko navrhnúť vlastný kozmický program a dokázať tak svetu, že v oblasti vesmírneho výskumu nezaostávame za ostatnými krajinami. Kozmický program na Slovensku začal už niekoľko desaťročí pred tým, v období interkozmosu, keď poletel prvý Českosloslovenský kozmonaut. Slovenskí vedci boli veľmi uznávaní vo svete, hlavne v oblasti výskumu stresov.