Klenoty pohraničia
Dvojka | Sobota 7.09.2024, Storočie Veľkej Moravy
Vhodné pre všetkých
Skryté titulky
Audio komentár
HD
Európska tvorba
Kultúrne a prírodné klenoty česko - slovenského pohraničia
Po zániku Rímskej ríše barbarské kmene blúdili kontinentom sem a tam, a Európa hľadala svoju novú identitu. Z východu – od riek Visla, Dneper a Bug – prúdili taktiež Slovania. Niekedy začiatkom 6. storočia sa slovanská vlna objavuje aj na našom území – na južnej Morave a juhu Slovenska. V prvej polovici 9.storočia vzniká ranný stredoveký štát, ktorý spojí územia na oboch stranách neskoršej štátnej hranice do jedného celku. Dodnes túto úchvatnú a veľmi drsnú dobu pripomínajú moravské a slovenské archeologické nálezy.
Naše putovanie začíname neďaleko Uhorského Hradišťa. V lokalite Modrá, kde pred časom vznikol veľkomoravský archeoskanzen, sme svedkami unikátneho hrobového nálezu. Náš sprievodca Luděk Galuška nás zavedie aj na ďalšie významné lokality v Uhorskom Hradišti a v Starom meste. Práve takzvaná Sadská výšina pri Starom Meste mohla byť srdcom celej rannej stredovekej ríše. Možno práve tu v hrobovom mieste odpočíva slávny vládca Svätopluk, rovnako ako arcibiskup Metod. Na Moravu prišiel na pozvanie kniežaťa Rastislava v roku 836 spolu s bratom Cyrilom. Vďaka nim si Slovania upevnili kresťanskú vieru a osvojili si písmo Hlaholiku.
Ďalšie z ranno-stredovekých veľkomiest v povodí rieky Moravy nájdeme v Mikulčiciach. Vedúca mikulčického areálu Gabriela Dreslerová nám predstaví toto veľkomoravské stredisko ako rozsiahly a sofistikovaný vodný hrad. Práve pri Mikulčiciach sa lávkou presunieme cez rieku Moravu na Slovensko, rovnako ako v 9. storočí, kedy oba brehy spájalo niekoľko mostov. Stále však ostaneme na historickom území Veľkej Moravy, o čom nás o presvedčí kostol v Kopčanoch.
Veľká Morava však siahala ďalej. Slovenský archeológ Matej Ruttkay nám porozpráva, čo sa dialo na dnešnom Slovensku a predstaví nám lokalitu Ducové – Kostolec. Priznáva, že odrývanie tajomstiev z čias veľkomoravskej ríše, sa podobá vzrušujúcej detektívke a že využívajú aj najnovšie vedecké disciplíny a metódy. Nedávno svoje ovocie priniesla genetika. Počas výskumu genetického fondu súčasného obyvateľstva Uhorskohradiska vyšlo najavo, že dodnes medzi miestnymi žijú priami potomkovia Veľkomoravanov. Je to tak trochu dôkaz toho, že Veľká Morava je stále s nami, aj keď jej politický zánik nastal už pred viac ako tisícročím.