Poklady sveta IV.
Jednotka | Pondelok 13.10.2014, Park princa Pücklera v Bad Muskau. Nemecký švihák a jeho záhrada. Nemecko, Poľsko
Nevhodné do 7 rokov
Európska tvorba
Nemecký dokumentárny seriál.
Oblasť na východe Nemecka bola odjakživa trochu bokom. Bolo to tak aj v 18. storočí, keď pomerne hrubý gróf Pükler z Kotbusu vyženil s veľmi mladučkou Klementínou z Kalenbergu aj jej majetok. Lužické barónstvo Luskau bolo bohaté na železiarne, zlievárne a poddaných. Pükler a jeho žena boli úplne rozdielni a ich spojenie nebolo šťastné. Rovnako nepodarené bolo aj detstvo ich najstaršieho potomka Hermana. Stal sa postrachom urodzenej spoločnosti od Berlína až po Drážďany a obľúbencom dám ďaleko za hranicami Nemecka. Svet prešiel na vlastných nohách a v elegantných kočoch a jeho knihy hodnotili vysoko Göte i Hajne. Do Muskau priniesol park s anglickou záhradou. Všetko, čo súviselo s návrhom parku, urobil sám - napísal scenár a osobne riadil všetky práce. Viesť kroky a pohľady návštevníkov naaranžovanou a umelo vytvorenou krajinou. S touto myšlienkou sa Pökler v roku 1815 vrátil z pobytu v Anglicku. Chcel dosiahnuť, aby ľudia pri prechádzke po krajine pochopili jeho krajinárske zámery a dokázali vnímať široký pohľad, ktorého súčasťou boli polia, lesy a lúky.
, Oblasť na východe Nemecka bola odjakživa trochu bokom. Bolo to tak aj v 18. storočí, keď pomerne hrubý gróf Pükler z Kotbusu vyženil s veľmi mladučkou Klementínou z Kalenbergu aj jej majetok. Lužické barónstvo Luskau bolo bohaté na železiarne, zlievárne a poddaných. Pükler a jeho žena boli úplne rozdielni a ich spojenie nebolo šťastné. Rovnako nepodarené bolo aj detstvo ich najstaršieho potomka Hermana. Stal sa postrachom urodzenej spoločnosti od Berlína až po Drážďany a obľúbencom dám ďaleko za hranicami Nemecka. Svet prešiel na vlastných nohách a v elegantných kočoch a jeho knihy hodnotili vysoko Göte i Hajne. Do Muskau priniesol park s anglickou záhradou. Všetko, čo súviselo s návrhom parku, urobil sám - napísal scenár a osobne riadil všetky práce. Viesť kroky a pohľady návštevníkov naaranžovanou a umelo vytvorenou krajinou. S touto myšlienkou sa Pökler v roku 1815 vrátil z pobytu v Anglicku. Chcel dosiahnuť, aby ľudia pri prechádzke po krajine pochopili jeho krajinárske zámery a dokázali vnímať široký pohľad, ktorého súčasťou boli polia, lesy a lúky.
Sotva sme sa dostali na breh ostrova Öland, všimli sme si, že táto krajina je úplne iná ako ostatné švédske provincie“, napísal švédsky prírodovedec Carl von Linné, keď v roku 1741 vkročil na tento ostrov. Po hustých lesoch pevniny prichádza náhla zmena. Takmer do nekonečna sa rozprestiera Stora Alvaret, veľká skalná planina. Po celý rok tu ustavične fúka vietor. Pôda je popretkávaná hlbokými priepasťami. Len čo dážď dopadne na zem, hneď sa do nej vsiakne. Skoro všade je krasová pôda holá alebo pokrytá len riedkymi ornicami. Letné lúče slnka rozohrievajú kamene, a skromná zeleň rýchlo vyschýna. V zime zasa cez planiny svištia polárne búrky a krajinu pochovávajú pod vrstvou ľadu a snehu. V tomto období sa juh ostrova Öland podobá arktickej tundre. Kto tu chce prežiť, musí toho dokázať vydržať veľa. Zima ustupuje až po mesiacoch skrehnutosti. S roztápaním snehu sa na celé týždne ponárajú kotliny pod vodu, až hrozí, že sa v nej všetko utopí. Potom však ukáže veľká Alvaret celkom iný, priam pôvabný obraz. Devätorníky, ktoré vyrástli na chudobnej pôde akoby šibnutím čarovného prútika, záhrada kvetov kam len oko dovidí. Vápno podporuje bohatú flóru, je tu jar ako pri Stredozemnom mori.
, Sotva sme sa dostali na breh ostrova Öland, všimli sme si, že táto krajina je úplne iná ako ostatné švédske provincie“, napísal švédsky prírodovedec Carl von Linné, keď v roku 1741 vkročil na tento ostrov. Po hustých lesoch pevniny prichádza náhla zmena. Takmer do nekonečna sa rozprestiera Stora Alvaret, veľká skalná planina. Po celý rok tu ustavične fúka vietor. Pôda je popretkávaná hlbokými priepasťami. Len čo dážď dopadne na zem, hneď sa do nej vsiakne. Skoro všade je krasová pôda holá alebo pokrytá len riedkymi ornicami. Letné lúče slnka rozohrievajú kamene, a skromná zeleň rýchlo vyschýna. V zime zasa cez planiny svištia polárne búrky a krajinu pochovávajú pod vrstvou ľadu a snehu. V tomto období sa juh ostrova Öland podobá arktickej tundre. Kto tu chce prežiť, musí toho dokázať vydržať veľa. Zima ustupuje až po mesiacoch skrehnutosti. S roztápaním snehu sa na celé týždne ponárajú kotliny pod vodu, až hrozí, že sa v nej všetko utopí. Potom však ukáže veľká Alvaret celkom iný, priam pôvabný obraz. Devätorníky, ktoré vyrástli na chudobnej pôde akoby šibnutím čarovného prútika, záhrada kvetov kam len oko dovidí. Vápno podporuje bohatú flóru, je tu jar ako pri Stredozemnom mori.