Poklady sveta IV.
Jednotka | Piatok 17.10.2014, Hrobky Koguryo. Vždy pripravení. Severná Kórea
Nevhodné do 7 rokov
Európska tvorba
Nemecký dokumentárny seriál.
Mohyly v Severnej Kórei sú staré vyše tisícpäťsto rokov a pripomínajú dávnu históriu. Hovoria o vojnách, o kráľoch a o ríši, ktorá siahala od Mandžuska až po dnešnú Južnú Kóreu, Koguryo. Súčasná Severná Kórea je štátom všadeprítomného vodcu a disciplinovaných ľudí. Severokórejčania vidia svoje korene v Kogurskej ríši. Vnímajú ju ako výbojné kráľovstvo so silnou armádou, ktoré si svoje problémy riešilo vždy samostatne. Do dnešného dňa objavili v Severnej Kórei vyše sto historických hrobiek. Jednou z najzachovalejších je Kangso neďaleko Pchyongyangu. Dvanásť metrov vysoká mohyla ukrýva tajomné náboženské obrazy. Keďže toto miesto patrí k svetovému kultúrnemu dedičstvu, nepretržite ho strážia.
, Mohyly v Severnej Kórei sú staré vyše tisícpäťsto rokov a pripomínajú dávnu históriu. Hovoria o vojnách, o kráľoch a o ríši, ktorá siahala od Mandžuska až po dnešnú Južnú Kóreu, Koguryo. Súčasná Severná Kórea je štátom všadeprítomného vodcu a disciplinovaných ľudí. Severokórejčania vidia svoje korene v Kogurskej ríši. Vnímajú ju ako výbojné kráľovstvo so silnou armádou, ktoré si svoje problémy riešilo vždy samostatne. Do dnešného dňa objavili v Severnej Kórei vyše sto historických hrobiek. Jednou z najzachovalejších je Kangso neďaleko Pchyongyangu. Dvanásť metrov vysoká mohyla ukrýva tajomné náboženské obrazy. Keďže toto miesto patrí k svetovému kultúrnemu dedičstvu, nepretržite ho strážia.
Sotva sme sa dostali na breh ostrova Öland, všimli sme si, že táto krajina je úplne iná ako ostatné švédske provincie“, napísal švédsky prírodovedec Carl von Linné, keď v roku 1741 vkročil na tento ostrov. Po hustých lesoch pevniny prichádza náhla zmena. Takmer do nekonečna sa rozprestiera Stora Alvaret, veľká skalná planina. Po celý rok tu ustavične fúka vietor. Pôda je popretkávaná hlbokými priepasťami. Len čo dážď dopadne na zem, hneď sa do nej vsiakne. Skoro všade je krasová pôda holá alebo pokrytá len riedkymi ornicami. Letné lúče slnka rozohrievajú kamene, a skromná zeleň rýchlo vyschýna. V zime zasa cez planiny svištia polárne búrky a krajinu pochovávajú pod vrstvou ľadu a snehu. V tomto období sa juh ostrova Öland podobá arktickej tundre. Kto tu chce prežiť, musí toho dokázať vydržať veľa. Zima ustupuje až po mesiacoch skrehnutosti. S roztápaním snehu sa na celé týždne ponárajú kotliny pod vodu, až hrozí, že sa v nej všetko utopí. Potom však ukáže veľká Alvaret celkom iný, priam pôvabný obraz. Devätorníky, ktoré vyrástli na chudobnej pôde akoby šibnutím čarovného prútika, záhrada kvetov kam len oko dovidí. Vápno podporuje bohatú flóru, je tu jar ako pri Stredozemnom mori.
, Sotva sme sa dostali na breh ostrova Öland, všimli sme si, že táto krajina je úplne iná ako ostatné švédske provincie“, napísal švédsky prírodovedec Carl von Linné, keď v roku 1741 vkročil na tento ostrov. Po hustých lesoch pevniny prichádza náhla zmena. Takmer do nekonečna sa rozprestiera Stora Alvaret, veľká skalná planina. Po celý rok tu ustavične fúka vietor. Pôda je popretkávaná hlbokými priepasťami. Len čo dážď dopadne na zem, hneď sa do nej vsiakne. Skoro všade je krasová pôda holá alebo pokrytá len riedkymi ornicami. Letné lúče slnka rozohrievajú kamene, a skromná zeleň rýchlo vyschýna. V zime zasa cez planiny svištia polárne búrky a krajinu pochovávajú pod vrstvou ľadu a snehu. V tomto období sa juh ostrova Öland podobá arktickej tundre. Kto tu chce prežiť, musí toho dokázať vydržať veľa. Zima ustupuje až po mesiacoch skrehnutosti. S roztápaním snehu sa na celé týždne ponárajú kotliny pod vodu, až hrozí, že sa v nej všetko utopí. Potom však ukáže veľká Alvaret celkom iný, priam pôvabný obraz. Devätorníky, ktoré vyrástli na chudobnej pôde akoby šibnutím čarovného prútika, záhrada kvetov kam len oko dovidí. Vápno podporuje bohatú flóru, je tu jar ako pri Stredozemnom mori.