Senior klub
Utorok 15.09.2020
Skryté titulky
HD
Európska tvorba
O radostiach a starostiach ľudí zrelého veku.
Vhodné pre všetkých
Protagonistami druhého tohtoročného vydania budú opäť nevšední ľudia, seniori, ktorí sa rozhodli nepoddať sa veku, majú množstvo záujmov a starobu si doslova užívajú.
MEDAILÓN - V pravidelnej rubrike portrétov predstavíme veľmi akčného seniora, muža, ktorý odmieta starnúť. Verejnosti je pomerne dobre známy ako odborník na zdravý životný štýl, stravovanie a dlhovekosť – Ing. Jaroslav Pížl. Odmieta prijať fakt, že starnutie je niečo definitívne a nevyhnutné, snaží sa nájsť spôsob – a vie ho populárnou formou posunúť aj ostatným – ako si predĺžiť obdobie „zrelého veku“. A čo je dôležité, prežiť ho aktívne, využívať prírodu, pohyb, ale – ako hovorí – aj hormóny, teda aj sexuálnu aktivitu....
Žije v Bratislave a má množstvo záujmov, píše, publiku, prednáša.... Ťažiskom je zdravá výživa a stravovacie návyky. Na záver nám pripraví jeden zo svojich receptov na tieto chladné zimné dni, horúci nápoj zložený z bežných korenín, ktorý naštartuje náš organizmus.
REPORTÁŽ: Týmto blokom trochu nabúrame zaužívaný stereotyp relácie Senior klub magazín. Nepôjdeme na návštevu do klubu dôchodcov, kde dámy štrikujú, háčkujú, spievajú ľudové pesničky a občas sa vyberú autobusom na výlet. Reportážnou kamerou sa zoznámime s členkami svojpomocného klubu Slnečnica v Jánovciach, malej obci v okrese Galanta. Aj keď nie sú typické seniorky, majú k nim vekovo blízko. členkami sú prevažne seniorky. Klub vznikol v septembri 2010. Podnetom na jeho vznik bolo, že Terka Némethová, dlhoročná poslankyňa obecného zastupiteľstva chcela robiť niečo iné, niečo, čo ju nezväzuje, nenaráža na odpor, zákony alebo vyhlášky, ale pomáha. Prihlásila sa na kurz :Pomáhajúci dobrovoľník v občianskej spoločnosti, organizovaného Združením Umenia pomoci z Bratislavy. Klub samozrejme musí mať tím, ktorí organizuje rôzne akcie a stretnutia, a takéto „baby rovnakej krvnej skupiny“ sa našli. Poslaním klubu je zaktivizovať ženy 50-tničky v obci a pomôcť jednotlivým komunitám (deti, dôchodcovia, športovci) a tým naplniť cieľ sociálnej interakcie v spoločnosti. Kritériami úspešnosti klubu sú: pozývanie obyvateliek Jánoviec i hostí z iných obcí, motivácia členiek klubu, kreatívne činnosti, fantázia pri ručných tvorbách, optimizmus, publicita klubu.
V klube sa nevypisuje prihláška, neplatí členské, dámy, ale už aj páni zrelého veku pracujú len vtedy, kedy sa im chce, nie sú ničím viazaní a ak môžu, tak pomôžu obci a regiónu, v ktorom žijú
AKO SA NEDOSTAŤ DO NEMOCNICE - Sú choroby, ktoré môžeme nazvať aj seniorské, ktoré nás môžu dostať na operačný stôl alebo na lôžkové oddelenie. A to len pre to, že sme ich zanedbali, nevšímali si ich, lebo nebolia. A akosi sme pozabudli, alebo nevedeli, na čo sa máme zamerať, čo je podstatou prevencie voči nim.
Medzigeneračný dialóg – rok 2012 bol Európskym rokom starnutia, medzigeneračného dialógu a formovania vzťah medzi generáciami. Na Slovensku mal svojich ambasadorov, významných ľudí z rôznych oblastí života, ktorí majú čo seniorom nielen povedať, ale aj šancu niečo v ich živote zmeniť. Okrem iných to boli: Zita Furková (herečka, režisérka), Ladislav Hegyi (lekár), Miroslav Trnovský (konateľ firmy), Elvíra Chadimová (podnikateľka, Ľubica Gálisová (zakladateľka organizácie Fórum pre pomoc starším) a Kveta Škvarková (publicistka a redaktorka). Ich poslaním bolo vytvoriť pozitívne vzory aktívneho prístupu k životu a poukázať na dôležitý potenciál starších ľudí v spoločnosti.