Senior klub
Utorok 12.11.2024
Vhodné pre všetkých
Európska tvorba
O radostiach a starostiach ľudí zrelého veku. / K úmrtiu prvej slovenskej primabaleríny Augusty Herényiovej-Starostovej./
Svet obdivuje nestarnúce divy, sedemdesiatničku speváčku Tinu Turnerovú či osemdesiatosemročnú baletku Maju Pliseckú. Ale i na Slovensku máme jednu takú, ktorá ešte ako 80-tnička postavila na dosky Slovenského národného divadla a zatancovala si v malej úlohe baletu s názvom Made In Canada. Bolo to pred 3 rokmi, kedy táto hviezda slovenského baletu slávila okrúhle 80 narodeniny. Zvládla to bravúrne, aj keď ako sa sama hovorí, dalo jej to poriadne zabrať.
Gusta Herényiová – Starostová je žijúcou legendou baletného umenia, ktorá zbierala ovácie na pódiu, až kým v roku 1977 neodišla do dôchodku. Bolo to neskôr ako iní baletní majstri. A „pretancovala“ aj dve generácie svojich tanečných partnerov. Tí také tempo nezvládli.
Pani Gusta, aj keď má na krku osemdesiatku, stále má v tele ladnosť a v nohách sviežosť. Ako jedna z mála zostala pri balete ešte ďalšie desaťročia po odchode na dôchodok. Baletky totiž odchádzajú do penzie okolo štyridsiatky a väčšina z nich sa s baletom rozlúči natrvalo. Aj pre zdravotné problémy, ktoré im tanec spôsobuje sú z nich invalidné dôchodkyne. Nie však pani Gusta. Ona patrila k tým šťastnejším umelkyniam, ktoré naďalej pôsobili v divadle. Bola baletnou majsterkou a asistentkou choreografa baletu SND, v 80-tych rokoch vyučovala balet v elitnej škole v Stuttgarte.
Cieľom filmu je ukázať nielen tú slávnu a obdivovanú tvár baletu, ale aj jeho odvrátenú stránku. Chceme ukázať, aká je realita a ako žijú ľudia, ktorí sa síce v istom období stali legendami, ale dnes žijú takmer v zabudnutí. Aké majú problémy, ako prežívajú starobu a ako spomínajú na roky slávy v odvetví, ktoré je – na rozdiel od iných – doslova rehoľou.