Tour de France 2023
Tohtoročná Stará dáma je už 110. ročníkom najslávnejších cyklistických pretekov. Cyklisti v 22 tímoch budú pretekať na Tour de France 2023 od 1. júla do 23. júla. Na jazdcov čaká 21 etáp vo Francúzsku aj v Španielsku.
Tour de France 2023 sa začína v španielskom Bilbao a končí sa klasicky na slávnej Champs-Élysées v Paríži.
Celková dĺžka trasy, ktorú musia cyklisti zdolať, je 3 404 kilometrov. Najdlhšia etapa Tour de France 2023 čaká na 176 jazdcov hneď počas druhého dňa cyklistických pretekov – etapa medzi Vitoria-Gasteiz – San Sebastián má dĺžku 209 kilometrov a je označená ako stredne ťažká.
Cyklistov, medzi ktorými nebude chýbať ani Peter Sagan z tímu TotalEnergies, čaká dohromady:
- 6 zvlnených etáp
- 4 rovinatých etáp
- 5 kopcovitých etáp
- 5 horských etáp
- 1 individuálna časovka
- 2 dni oddychu
Tímy na Tour de France 2023
- AG2R Citroën Team
- Alpecin–Deceuninck
- Arkéa–Samsic
- Astana Qazaqstan Team
- Bora–Hansgrohe
- Cofidis
- EF Education–EasyPost
- Groupama–FDJ
- Ineos Grenadiers
- Intermarché–Circus–Wanty
- Movistar Team
- Soudal–Quick-Step
- Team Bahrain Victorious
- Team DSM
- Team Jayco–AlUla
- Team Jumbo–Visma
- Trek–Segafredo
- UAE Team Emirates
- Israel–Premier Tech
- Lotto–Dstny
- Team TotalEnergies
- Uno-X Pro Cycling Team
Tour de France 2022
Víťazom Tour de France 2022 sa stal dánsky cyklista Jonas Vingegaard z tímu Jumbo-Visma. Na druhom mieste skončil slovinský jazdec Tadej Pogačar z tímu UAE Team Emirates a pódiovú trojicu doplnil Brit Geraint Thomas z INEOS Grenadiers.
Peter Sagan (TotalEnergies) sa na Tour de France 2022 umiestnil na konečnom 116. mieste, v bodovacej súťaži mu patrí za uplynulý ročník cyklistických pretekov 9. miesto.
Rebríček bodovacej súťaže ovládol Belgičan Wout Van Aerts (Jumbo-Visma) pred Belgičanom Jasperom Philipsenom (Aplecin-Deceuninck) a Slovincom Tadejom Pogačarom.
Na konci Tour de France 2022 si bodkovaný dres obliekol za prvé miesto vo vrchárskej súťaži absolútny víťaz pretekov Jonas Vingegaard. Na druhom mieste sa umiestnil jazdec tímu Cofidis Simon Geschke a na treťom Giulio Ciccone z tímu Trek-Sagefredo.
Súťaž do 25 rokov zase ovládol Slovinec Tadej Pogačar pred Tomom Pidcockom (INEOS Grenadiers) a Brandonom McNultym ( UAE Team Emirates).
História Tour de France
Tour de France sú najprestížnejšími cyklistickými pretekmi na svete. Vznikli v roku 1903 a konajú každoročne. Program prerušili len v dvoch prípadoch, a to v období prvej a druhej svetovej vojny.
Spočiatku však nešlo o tak prestížne podujatie, akým je dnes. Pôvodne bola Tour de France propagačnými pretekmi periodika L´Auto, čo bol predchodca dnešného l´Equipe.
Preteky mali byť konkurenciou pre ďalšie cyklistické podujatia ako Paríž-Brest a späť sponzorované novinami L´Petit a Bordeaux-Paríž, ktoré sponzorovali noviny Le Vélo. Začiatkom 20. storočia bolo totiž vo Francúzsku trendom, že vydavateľstvá finančne podporovali cyklistické podujatia.
Tieto inštitúcie hľadali počas letnej uhorkovej sezóny štipľavé príbehy do novín. Náročné cyklistické preteky to mali zabezpečiť. Tour de France pritom financoval vydavateľ L´Auto Henry Desgrange.
Tour de France sa od svojho vzniku v roku 1903 výrazne zmenila. Prvé dva ročníky bola prevažne rovinatými pretekmi. Až v roku 1905 pribudlo na trati prvé stúpanie. Prvá časovka sa v histórii Tour de France objavila v roku 1934 – mala 89 kilometrov.
Tour de France boli spočiatku vytrvalostnými pretekmi. Cyklisti nesmeli využívať ani cudziu pomoc a často spávali po okraji trate. Dnes je už Tour de France etapovým podujatím, pričom každá etapa trvá jeden deň.
Prvé bicykle na Tour de France nemali prehadzovačky či kazety – jazdci si museli meniť buď celé bicykle alebo kolesá.
Historicky prvým víťazom Tour de France sa stal v roku 1903 stal Maurice Garin. Doposiaľ najdlhšou Tour de France bola tá v roku 1926 – cyklisti počas nej prešli vzdialenosť 5 745 kilometrov.
Desiata etapa práve tohto ročníka bola najdlhšou v dejinách celej Tour de France. Cyklisti museli prekonať vzdialenosť 326 kilometrov.
Najviac etapových víťazstiev Tour de France získal cyklista Eddy Merckx. Na stupni víťaza stál súhrnne 34-krát. Eddy navyše strávil v žltom drese historicky najviac dní – obliekol si ho až 96-krát.
Do dejín Tour de France sa zapísal aj Peter Sagan – je jediným cyklistom v histórii pretekov, ktorý získal zelený dres až sedem krát (prekonal rekord Erica Zabela, ktorý ich má na svojom konte šesť).
Najviac celkových víťazstiev (päť) na Tour de France patrí štvorici jazdcov, ktorí sa zapísali do dejín cestnej cyklistiky:
- Jacques Anquetil
- Eddy Merckx
- Bernard Hinault
- Miquel Indurain