TELEKY, Igor
televízny moderátor a komentátor
Dátum narodenia: 19.7.1945, Bratislava
Životopis
Začínal v cestovnej kancelárii Tatratour, v ktorej uplatnil svoju znalosť jazykov – dorozumel sa anglicky, nemecky i rusky. V roku 1972, keď doštudoval Vysokú školu ekonomickú v Bratislave (titul Ing.) sa zo sféry cestovného ruchu presunul do oblasti, ktorá ho ako vášnivého rekreačného tenistu i cyklistu, priťahovala viac – do športovej redakcie Slovenskej televízie, s ktorou už predtým externe spolupracoval. Začínal krátkymi šotmi a reportážami do Gólov-Bodov-Sekúnd. Vtedajšie prostredie bolo zdravo konkurenčné, popri už legendárnych komentátoroch Karolovi Polákovi a Radovi Siváčkovi sa formovala nová generácia televíznych športových žurnalistov, Telekyho rovesníkov, akými boli Ján Lacko či Dušan Gabáni.
Postupne sa vypracoval natoľko, že mohol pristúpiť k stvárňovaniu náročnejších žánrov. Prispelo k tomu aj rozšírenie vzdelania postgraduálnym štúdiom žurnalistiky, ktoré ukončil v r.1978 Čoskoro ho začali využívať ako moderátora- vďaka svojej pohotovosti a dobrej orientácii pred kamerou sa okrem športových relácií často objavoval aj v programoch iných redakcií, napríklad v Televíznom klube mladých.
Popri tom pravidelne komentoval priame prenosy, najmä z tenisu, basketbalu, plávania a hokeja. Najprv z domácich súťaží a postupne aj z medzinárodných, vrátane majstrovstiev sveta a olympijských hier.
Športový komentátor Igor Teleky bilancuje objem športového vysielania Čs. televízie. Ukážka z relácie STV Šport pod lupou z roku 1986
Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
6 hodinové prenosové maratóny
Už ako 21-ročný sa dostal na OH v Montreale v r.1976. Stala sa mu tam kuriózna príhoda. V posledný deň olympiády stál v útrobách štadióna. Natlačení novinári sa naťahovali na špičky, aby na veľkej obrazovke uvideli aspoň niečo z poslednej disciplíny Hier, parkúrové skákanie, Cena národov. Práve dojazdil posledný člen francúzskeho tímu Pred Telekym stál územčistý chlapík, o ktorého sa opieral. Po slovensky mu kričal do ucha, že to je víťaz, mysliac si, že hovorí ku kolegom. Netušil, že na obrazovke bežal záznam a muž, ktorému sa prihováral, bol člen francúzskeho tímu, ktorý si o chvíľu šiel prebrať zlatú medailu.
Zo zážitkov, ktoré mu utkveli v pamäti, najradšej spomína na zlatú medailovú jazdu cyklistu Antona Tkáča na OH 1976 v Montreale a na olympijské víťazstvo Slovákov - vtedy ešte vo federálnych farbách- chodca Jozefa Pribilinca a tenistu Miloslava Mečířa v Soule 1988.
Medzi spomienkami nechýba ani tá na titul majstra sveta československých hokejistov na domácom ľade, v Prahe 1985, kde Teleky komentoval a nakrúcal reportáže.
Ale nikdy nezabudne ani na vyčerpávajúce, niekedy viac ako 6 hodín trvajúce prenosy z Roland Garros a z Wimbledonu, keď o hlade a smäde nemal možnosť ani na chvíľu si odskočiť, aby sa občerstvil.
Spovedal športové hviezdy
Na cestách v zahraničí sa mu veľmi zišli jeho jazykové znalosti, ktoré využil na exkluzívne rozhovory s poprednými športovými osobnosťami tej doby.
Vyspovedal napríklad tenistov Bjorna Borga, o ktorom nakrútil aj televízny dokument, Stefana Edberga, Borisa Beckera, Steffi Grafovú, Martinu Navrátilovú a aj domácich velikánov: Ivana Lendla, Hanu Mandlikovú, či Janu Novotnú. Pred jeho mikrofónom stáli aj hviezdy zjazdového lyžovania Ingermar Stenmark a Toni Sailer, legendy NHL Mario Lemieux, Wayne Gretzky, Bobby Orr či člen Tripple gold clubu, švédsky hokejista Peter Forsberg,
Veľa slávnych postáv stretol aj doma, v Bratislave počas tradičného ľahkoatletického mítingu Pravda-Televízia-Slovnaft (PTS)
Úspešný organizátor a promotér
Posledným podujatím, ktoré absolvoval ako redaktor Slovenskej televízie, bol Davis Cup USA-Československo, ktorý komentoval priamo z Fort Myers na Floride.
Po odchode z televízie si Teleky založil firmu na organizovanie športových eventov – napríklad rozlúčku Dušana Pašeka s aktívnou kariérou . Podujatie s názvom Cecov posledný banán sledoval vypredaný zimný štadión v Bratislave.
Zorganizoval a finančne zabezpečil prvý profesionálny tenisový turnaj u nás – Slovensky okruh v štyroch mestách. Spolu s Janom Kukalom rozbehol tenisové exhibície Lavera, Lendla, Mustera, Novotnej, . Pierceovej či Navrátilovej.
V roku 1994 sa usadil v USA. Stále rád hrá tenis a pravidelne jazdi na bicykli, denne 30 až 50 kilometrov. V dome si dokáže spraviť a opraviť takmer všetko - okrem elektriny.