KOHÚT, Ján
filmový a televízny kameraman
Dátum narodenia: 24.10.1933, Trnava
Dátum úmrtia: 20.2.2001, Bratislava
Životopis
Rodák z Trnavy pochádzal zo skromných rodinných pomerov, otec pracoval ako robotník a matka bola domáca. Rodičia mu však už v detstve vštepili do výchovy pracovitosť, čestnosť, úctu k ľuďom a zmysel pre spravodlivosť.
Najmä pracovitosť bola jeho výraznou stránkou. Nečinnosť považoval za stratený čas. Rodina i blízki naňho spomínajú ako na človeka v permanentnom pohybe. Človeka, pre ktorého bolo jeho povolanie zároveň najväčším koníčkom.
V čase, keď sa rozhodoval postaviť sa za kameru, televízia v Československu ešte neexistovala. Jeho prvé kroky v roku 1948 viedli do Slovenskej filmovej spoločnosti, ktorá vtedy bola súčasťou Československého štátneho filmu.
Celú kariéru strávil v Slovenskej televízii
Pomoc
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Začínal ako filmový laborant, neskôr sa dostal ku kamere ako asistent a švenker v oddeleniach spravodajského a potom i populárno-vedeckého filmu v Bratislave. Keď sa v roku 1956 pripravovalo aj na Slovensku televízne vysielanie, chcel byť medzi prvými pracovníkmi nového média.
Už začiatkom júla sa zamestnal ako kameraman Agentúry umeleckej realizácie v Slovenskej televízii, aby v nej potom prežil celý svoj aktívny pracovný život ako spravodajský kameraman – filmový reportér.
Za kamerou stál presne 44 rokov a po celý čas prinášal divákom najzaujímavejšie momenty z domova i zo zahraničia.
Štúdium v Prahe
Ako sa rozvíjala televízia, museli napredovať aj technické štáby, zvukári, osvetľovači, kameramani, technici.
Preto sa Ján Kohút rozhodol zvýšiť si vzdelanie. V rokoch 1962 až 1965 absolvoval s výborným prospechom štúdium na Večernej škole v odbore „kamera“, kde úspešne obhájil aj svoju prácu na tému: Televízna filmová správa a reportáž.
Jemu to však nestačilo, a tak už v roku 1966 začína ďalšie štúdium v Akadémii múzických umení v Prahe, na Fakulte filmového a televízneho obrazu.
Nadšenie pre fotografovanie a kameru mu ostalo po celý život. Vďaka svojmu tvorivému zamestnaniu sa mohol rozletieť do celého sveta. Prebrázdil ho takmer celý – od najvýchodnejšej Ázie až za Atlantik, nehovoriac o Európe.
Osudovou sa mu stala pracovná návšteva Medzinárodného filmového festivalu vo vtedajšom Sovietskom zväze v roku 1958. Zoznámil sa tam s ruskou tlmočníčkou, ktorá sa rok nato stala jeho manželkou.
Pamätná návšteva Japonska
Nezabudnuteľná bola aj návšteva Japonska pri príležitosti svetovej výstavy Expo 70 v Osake. Absolvoval ju spolu s českým režisérom Karlom Pechom a nakrútili mimoriadne úspešný 18-dielny cyklus o živote v Japonsku Tajomstvo krajiny Nippon.
Kameramanská profesia Jána Kohúta bola pestrá a bohatá. Spolu s ďalšími nadšenými priekopníkmi stál pri jej televíznom zrode a zostal jej verný až do samého konca.