Úvod Novinky EURO 2020
Taliansko je majstrom Európy. V penaltovej dráme porazilo Anglicko

Taliansko sa stalo majstrom Európy 2021. Anglicko porazilo po predĺžení a penaltách 2:1.

Talianski futbalisti sa druhýkrát v histórii stali majstrami Európy. V nedeľňajšom finále EURO 2020 triumfovali v londýnskom Wembley nad Angličanmi 3:2 v jedenástkovom rozstrele.

Stalo sa tak po tom, ako sa duel v riadnom hracom čase i predĺžení skončil nerozhodne 1:1. Duel ste mohli sledovať aj na RTVS i prostredníctvom webu futbal.rtvs.sk.

Taliansko - Anglicko 1:1 pp (1:1, 0:1), 3:2 v jedenástkovom rozstrele

Góly: 67. Bonucci - 2. Shaw. Rozhodovali: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.), ŽK: Barella, Bonucci, Insigne, Chiellini, Jorginho - Maguire

rozstrel z 11 m: Berardi 1:0, Kane 1:1, Belotti nedal, Maguire 1:2, Bonucci 2:2, Rashford nedal, Bernardeschi 3:2, Sancho nedal, Jorginho nedal, Saka nedal

Taliansko: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (118. Florenzi) - Barella (54. Cristante), Jorginho, Verratti (96. Locatelli) - Chiesa (86. Bernardeschi), Immobile (55. Berardi), Insigne (91. Belotti)

Anglicko: Pickford - Walker (120. Sancho), Stones, Maguire - Trippier (70. Saka), Phillips, Rice (74. Henderson, 120. Rashford), Shaw - Mount (99. Grealish), Kane, Sterling

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Skóre otvoril Luke Shaw, ktorý už v 2. minúte strelil najrýchlejší gól finálových zápasov ME. Po vyše hodine hry vyrovnal Leonardo Bonucci.

V rozstrele bol hrdinom taliansky brankár Gianluigi Donnarumma, ktorý chytil anglické penalty vo štvrtej i piatej sérii. Taliani natiahli sériu bez prehry už na 34 duelov.

Taliansko si zopakovalo úspech z roku 1968, keď v opakovanom finálovom stretnutí zdolalo Juhosláviu 2:0. V súboji o európsky titul neuspelo v rokoch 2000 a 2012.

Anglicko si zahralo svoje premiérové finále na európskych šampionátoch, neukončilo však čakanie na druhú veľkú trofej po triumfe na majstrovstvách sveta v roku 1966.