Úvod Novinky Osobnosti

Legendárny profesor Hričovský odhaľuje tajomstvá dlhovekosti

Náš známy pomológ dáva tipy na pevné zdravie.

Legendárny profesor Hričovský odhaľuje tajomstvá dlhovekosti Zdroj: TASR, Pavol Ďurčo

Takto pred rokom sme na obrazovkách Dvojky sledovali gratulácie prof. Ivanovi Hričovskému k životnému jubileu.

Jedno jablko denne

Pred rokom prof. Ivan Hričovský prezradil, že receptom na dlhý život je zjesť jedno jablko denne:

„V starom anglickom porekadle: an apple a day keeps the doctor away – jablko denne udrží lekára od teba ďaleko – je kus pravdy. Jedno jablko obsahuje rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Oba druhy vláknin redukujú hladinu cholesterolu a znižujú riziko tvrdnutia ciev, mozgovej porážky, srdcového infarktu. Nerozpustná jablčná vláknina odstraňuje LDL z tela, kým rozpustná vláknina pektín znižuje množstvo LDL cholesterolu vzniknutého v pečeni.“

S kamerou sa za pánom profesorom opäť vybral moderátor Farmárskej revue Ján Škorňa a našiel ho aj v zime v záhrade. Pán profesor Ivan Hričovský poprial divákom úspešný Nový rok 2023 a pridal ďalšie zo svojich skúseností:

„Prajem vám, aby ste dopestovali dostatok ovocia, zeleniny a hrozna, lebo to, čo dopestujeme doma, je ďaleko kvalitnejšie, ako to, čo dovážame. Tá kvalita prichádza z miestnych pomerov a aj z toho, že to robíme bez veľkých chemických zásahov.“

Teraz režte vrúble kôstkovín

Hričovský-RTVS Zdroj: RTVS

Momentálne odporúča pre záhradkárov rezať vrúble kôstkovín, ako sú čerešne, višne, marhule, broskyne, ringloty, slivky a vrúble egrešov ríbezlí. Moderátorovi Jánovi Škorňovi prof. Ivan Hričovský ukázal:

„Január a február sú vhodné na odber vrúbľov. Použijeme jednoročné výhony, ktoré skrátime na 15 cm a hlboko ich dáme v pivnici do piesku asi do dvoch tretín. Piesok má byť vlhký a takýto vrúbeľ použijeme na vrúbľovanie v marci, prípadne v apríli, či začiatkom mája, keď je ešte miazga pod kôrou. Má to význam aj pri čiernych ríbezliach a pri kiwi. Nezabudnite na vrúble egrešov, ktoré potom môžete štepiť na ríbezľu zlatú.“

Ako sa to robí, si pozrite z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90