Úvod Novinky Osobnosti

Maria Callas má múzeum prvé svojho druhu. Atény ho otvorili na jej sté narodeniny

Pre jej spevácke kvality ju dodnes prezývajú božská.

Maria Callas má múzeum prvé svojho druhu. Atény ho otvorili na jej sté narodeniny

Spájala v sebe nádherný soprán so skvelými hereckými schopnosťami, čím sa stala jednou z najväčších operných speváčok na svete a uctievanou opernou divou.

Ako Médea v La Scale

Medea-Maria-Callas-Insta

Naštudovanie opery Luigiho Cherubiniho Médea opernou divou Mariou Callas sa považuje v dejinách opery za najlepšie.

Talent speváčky je v histórii opery s Médeou už navždy spojený, lebo v polovici 20. storočia jej naštudovanie tejto roly vrátilo operu Méda späť na svetové operné pódia.

Ctitelia speváčke dali prezývku „La Divina“ („Božská“). Svet si pripomína 100 rokov od narodenia najslávnejšej opernej umelkyne 20. storočia Marie Callas.

Vlastným menom Maria Anna Sofia Cecilia Kalogeropoulouová sa narodila 2. decembra 1923 gréckym rodičom v New Yorku.

Jej rodičia sa však rozišli a v marci 1937 sa matka rozhodla vrátiť s dvoma dcérami do rodného Grécka. S Mariou ale nemala dobrý vzťah a vlastne po celý život si k nej nevedela nájsť cestu.

Manželstvo z rozumu

ja, Maria Callas.png

V Aténach začala Maria Callasová rozvíjať svoj hudobný talent. Jej prvým verejným vystúpením, ktoré absolvovala ako 15-ročná, bol v roku 1938 duet z Pucciniho opery Tosca.

Profesionálne debutovala v roku 1941 malou úlohou v operete Franza von Suppého Boccaccio.

Po skončení druhej svetovej vojny odišla v roku 1945 do Spojených štátov, ale už v júli 1947 sa vrátila do Európy - konkrétne do Talianska, kde vo Veronskej aréne slávila 2. augusta 1947 mimoriadny úspech v Ponchielliho opere La Gioconda.

Vo Verone sa zoznámila s o 27 rokov starším talianskym podnikateľom, priemyselníkom a milovníkom hudby Giovannim Battistom Meneghinim, za ktorého sa na jar roku 1949 vydala.

O desať rokov neskôr sa v lete 1959 na palube luxusnej jachty Christina začal Callasovej deväťročný vzťah s Aristotelesom Onassisom.

Madam Butterfly, La Scala, 1955

Madam-Butterfly-La-Scala-1955-Maria-Callas-Insta

Grécky miliardár ju ale v roku 1968 opustil a oženil sa s bývalou prvou dámou USA Jacqueline Kennedyovou.

Manželstvo Marie Callasovej s talianskym podnikateľom Meneghinim bolo manželstvom z rozumu.

Oslnivú kariéru, ktorá sa začala dva roky predtým vynikajúcim vystúpením vo Verone, jej totiž pomáhal budovať práve on.

Nasledovali londýnska Covent Garden, parížska Grand Opera, newyorská Metropolitan Opera a milánska La Scala, kde vyhrala „vojnu sopránov“ s veľkou rivalkou Renatou Tibaldiovou.

Spevácky Callasovej sen vystúpiť v La Scale sa naplnil v decembri 1951, kedy na tomto slávnom opernom javisku debutovala.

V Pucciniho Tosce, La Scala 1953

Tosca-Maria-Callas-Insta

Speváčka obdarená nádherným sopránom bola schopná zaspievať dramatické partie v operách Giuseppe Verdiho a Richarda Wagnera, ako aj ľahké koloratúry z opier Gioacchina Rossiniho.

Hudobní kritici vyzdvihovali jej techniku bel canto, široký hlasový rozsah a zmysel pre drámu.

Hviezdna sopranistka Maria Callasová zomrela v Paríži 16. septembra 1977 vo veku 53 rokov. Jej popol rozprášili do Egejského mora.

Pri príležitosti 100. výročia narodenia hviezdy svetovej opernej scény otvorili v Aténach múzeum venované životu a kariére Marie Callasovej, ktoré sa považuje za prvé svojho druhu na svete.

Prezentuje viac ako 1300 exponátov vrátane školského zošita, popísaných kníh a notových materiálov, operných šiat a fotografií svetoznámej sopranistky gréckeho pôvodu.

Starosta Atén Kostas Bakojannis otvorenie múzea komentoval slovami:

„Veľká diva Maria Callasová sa vracia domov. Sme veľmi hrdí na toto unikátne múzeum.“

Múzeum Márie Callas spája podľa starostu Kostasa Bakojannisa technológiu a živú skúsenosť.

25 50 75 90