Úvod Novinky Osobnosti

Viete prečo Jiří Schelinger spieval v hite Holubí dům o cukrovej homoli?

Viete, kto mal prvú telefónnu linku s číslom jedna?

Viete prečo Jiří Schelinger spieval v hite Holubí dům o cukrovej homoli? Zdroj: TASR, Magda Borodáčová

V legendárnej piesni Holubí dům (1973) českého spevák Jiřího Schelingera, ktorý tragicky zomrel vo veku 30 rokov v Bratislave, sa spieva o cukrovej homoli.

Na Regine o spevákovi


Ako v relácii Slovensko v obrazoch na Jednotke pripomenul Ľubomír Bajaník, kedysi ak ste si chceli osladiť kávu alebo čaj, museli ste si odseknúť kúsok zo stvrdnutého kužeľa cukru z cukrovej homole:

„Šuriansky cukrovar bol najdlhšie fungujúcim cukrovarom v dejinách Slovenska, takmer 150 rokov a aj keď ho v roku 2000 zatvorili, Šuranci naň dodnes spomínajú.“

cukor-TASR Zdroj: TASR

Pracovalo sa aj na tri zmeny

Ak sa teda vyberiete na výlet do Mestského múzea v Šuranoch, dozviete sa veľa zaujímavých faktov o výrobe cukrových homolí, ktoré v reportáži Kristína Raševová ocukrila ešte spomienkami pamätníka Imricha Benka, ktorý jej o. i. povedal:

„Pracoval som tu od roku 1968, ale v tomto cukrovare som ako chlapec vyrastal, lebo môj otec tu pracoval 50 rokov a moja manželka od roku 1964.“


Cukrovar v Šuranoch založil v roku 1852 český cukrovarník Fridrich Frey spolu s viedenskými veľkoobchodníkmi Maximilánom Gersonom a Leopoldom von Lippmanom.

V najsilnejších časoch výroby za prvej republiky po roku 1918 tu ročne vyrobili až 25 tisíc ton cukru.

Pamätník Imrich Benko spomínal, že za jeden deň dokázali spracovať aj 2500 ton cukrovej repy: „Cez cukrovarnícku kampaň sa pracovalo na tri zmeny. Jedna bola od 6 do 14 hodiny, druhá od 14 do 22 hodiny a tretia od 22 do 2 hodiny ráno.“

Miroslav Eliáš v cukrovare

Miroslav-Eliáš-múzeum-Šurany-RTVS Zdroj: RTVS

Pracovník mestského múzea v Šuranoch pán Miroslav Eliáš zasa vysvetlil, že cukrovarnícka výroba priniesla do Šurian aj ďalšie podniky:

„Vznikla tu tehelňa, z ktorej bol cukrovar postavený a tehly sa ďalej predávali do širokého okolia, pričom cukrovar mal aj vlastný zdroj energie, ktorý sa rozvádzal aj do verejných sietí.“

Mať v meste Šurany cukrovar znamenal pokrok, veď ako uviedol Miroslav Eliáš z Mestského múzea: „V celom meste Šurany mali prvý telefón v cukrovare a jeho číslo bolo jedna.“

Viac sa o zaujímavej histórii výroby cukru u nás dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90