Úvod Novinky Osobnosti
Michal Slanička vymýšľa vôňu pre Slovensko. Aká je podľa vás tá správna?
Michal Slanička vymýšľa vôňu pre Slovensko. Aká je podľa vás tá správna?

Michal Slanička vymýšľa vôňu pre Slovensko. Aká je podľa vás tá správna?

Radosť z pohľadu na kvitnúce čerešne japonských sakúr má vlastný sviatok s menom hanami.

Láskavý štýl v pracovných dňoch Dámskeho klubu na Jednotke dopĺňajú mnohé príjemné dokrútky, akou bola aj reportáž Michala Slaničku o vôňach, ktoré charakterizujú jednotlivé krajiny: „Ktorá vôňa podľa vás vystihuje Slovensko?“

Živica a aj soľ

Skúsený moderátor a reportér Michal Slanička podrobne vysvetlil vône, s ktorými máme spojené mnohé vzdialené či blízke krajiny: „Thajsko vonia ľahkou kvetinovou vôňou jazmínovej ryže. Maroko ako tuhý mätový čaj. Pre jednu z najlesnatejších krajín sveta Kanadu je typická vôňa živice a v gréckom vzduchu cítite soľ, ryby a more.“

Reportér je presvedčený, že každá krajina má svoju charakteristickú vôňu: „Arabský svet pre nás v mnohom predstavuje zhmotnenú rozprávku Tisíc a jednej noci. Orientálne vône našu predstavivosť ešte viac stimulujú. Turecko, Dubaj, Jordánsko, ale aj ďalšie krajiny Blízkeho Východu voňajú o niečo ťažšie. Pri prechádzkach úzkymi uličkami, rušnými trhoviskami, zelenými záhradami a veľkolepými palácmi určité vône, ktorým patria prívlastky ako tajomné, honosné, zmyselné, opulentné a veľmi zvodné.“

Sakury s poetickým slohom

Takýmto poetickým slohom Michal Slanička opísal kombinácie exotického korenia, akými sú klinčeky, vanilka, škorica, ale aj kadidlo, ambra, orientálne živice či dreviny, akými sú santalové a cédrové drevo: „Rozvoniavajú nielen Egyptom, ale aj Indiou a Čínou.“

Pozornejšie nosy ucítia aj kávu, čokoládu, aníz či myrtu, veď santalové drevo: „Odpradávna používali pri výrobe parfémov a kozmetiky v Egypte, kde bolo súčasťou kadidla a balzamovacích mastí. Na naše nosy santalové drevo pôsobí afrodiziakálne a príjemne.“

sakura-pixa

Japonsko vystihuje vôňa kvitnúcich sakúr: „Kvitnutie japonských čerešní má dokonca svoj sviatok nazvaný hanami.“

Jeho podstatou je obyčajný pohľad na kvitnúce sakury a úprimná radosť, ktorá je s týmto pohľadom spojená: „Bulharsku prepožičiavajú najcharakteristickejšiu vôňu ruže, ktoré sú symbolom krajiny. Z bulharskej damascénskej ruže sa získava ružová voda, ružový olej, ktorý je jedným z najvzácnejších prírodných éterických olejov sveta.“


Najviac ružových plantáži sa rozprestiera v oblasti Ružovej doliny, ktorej centrom je mesto Kazanlak, kde majú múzeum ruží: „Určiť jednu vôňu Francúzska je veľmi ťažké.“

Úžasná vôňa chleba

Vo vzduchu cítite najkvalitnejšie parfémy sveta, ale aj najchutnejších syrov: „Región Provensálska zaplnila jediná vôňa levandule, ktorú je vo vzduchu cítiť celoročne. Navyše vaše nosy pošteklia aj pravé provensálske bylinky rastúce na každej lúke. Predovšetkým tymián a rozmarín, ktoré dominujú aj u nás obľúbenému provensálskemu koreniu.“

chlieb-pixa

Takto sa Michal Slanička dopracoval k úvahe, že pre Slovensko je pre niekoho: „Najcharakteristickejšou vôňou pokosená tráva a usušené seno.“ Pre iných je zasa pre Slovensko typická: „Vôňa lipových kvetov či vôňa medu.“

Keďže med máme jeden z najkvalitnejších na svete, včelárov slová Michala Slaničku iste potešili, aj keď on tému typická vôňa Slovenska rozvíjal ďalej: „Iní milujú vôňu lesov a podhorských lúk. Mnohí nedajú dopustiť na vôňu chrumkavého chleba, kysnutých koláčov, alebo nadýchanej bublaniny. Krásne voňajú sušené hríby, aj údená klobása či slanina.“

A hoci televízia zatiaľ nedokáže prenášať cez prijímače vône, po tomto chutnom opise Michala Slaničku mnohí zacítili, o čom rozprával úplne presne. Voňavé Slovensko si môžete pozrieť aj z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
Foto: RTVS, TASR, pixabay

Živé vysielanie ??:??

Televízia