Pred rokom 12. októbra 2022 otriasla našou spoločnosťou správa, že na Zámockej ulici v Bratislave sa strieľalo.
Nezakazujte ľuďom lásku
Mladý vrah (19) popravil náhodne dvoch ľudí Juraja Vankuliča (26) a Matúša Horvátha (23) len z nenávisti k LGBTI+ komunite.
Slovensko sa smutne zviditeľnilo ako krajina, kde došlo k teroristickým vraždám na základe nenávisti k menšine.
Po roku je podľa policajného vyšetrovania jasné, že vrah, ktorý po čine spáchal samovraždu, konal sám a šlo o ojedinelé konanie pomýleného človeka.
Napriek tomu sa v spoločnosti na túto tému vedú často zbytočné diskusie podnecované aj nevhodnými vyjadreniami verejne známych osôb.
To, čo sa deje posledné roky v parlamente, označil majiteľ Teplárne, pred ktorou k vražde došlo, Roman Samotný za smutný svetový unikát:
„V parlamente sú hádam každý mesiac za posledné roky predkladané homofóbne a transfóbne návrhy. Takáto situácia je už neudržateľná.“
Pre Rádio FM Roman Samotný už krátko po čine opakovane zdôrazňoval, že ľudia z LGBTI+ komunity sú naši bratia a sestry:
„Prečo si nemôžu dať pusu na ulici? Prečo sa nemôžu objať? Kto sa rozhodol zakazovať iným ľuďom lásku? Veď to je absurdné. My sme nespadli z inej planéty. Sme súčasťou slovenských rodín. Každý chce žiť v pravde, kým je.“
Pre Romana Samotného sú politici veľkým sklamaním, lebo sa snažia iba umyť si nad týmto problémom ruky:
„Tvária sa, že sa ich to netýka. Ale svojím mlčaním a nekonaním prispeli k tomu, čo sa stalo.“
Preto je podľa Romana Samotného dôležité, aby ľudia mali väčšiu empatiu k iným:
„Každý človek môže nemlčať. Nám ide o život. Reálne fyzicky nám ide o život a ide aj o budúcnosť Slovenska. Nechcem, aby strieľali ďalších mojich priateľov a blízkych len preto, kým sa narodili.“
Nemlčať je základ
Podľa zakladateľa Teplárne Romana Samotného sa dá nemlčať aj aktívnym spôsobom:
„V každej bežnej situácii na ulici, v práci, v rodine, ak sa človek stretne s homofóbnym či s transfóbnym útokom, každý sa musí ozvať a povedať: toto sem nepatrí, prestaň s tým. Ľudia sa v týchto situáciách tvária, že sa nič nedeje. Obávam sa, ak všetci budú mlčať a nebudú nič robiť, že tragédia na Zámockej môže pokračovať.“
Štafetu prevezmú ďalší
Po roku sa k útoku vyjadrila aj preživšia Radka, ktorá bola pri útoku zranená:
„So veľmi šťastná, že tu ešte som. Neprejde deň, kedy si nespomeniem na Juraja a Matúša, život bez nich je pre mňa prázdny. Je to veľmi bolestivé.“
Roman Samotný organizuje pravidelne diskusie Tepláreň naživo, ktoré ukazujú rôzne aspekty života LGBTI+ ľudí a približujú otázky, ktoré rieši dúhová komunita na Slovensku:
„Tepláreň sama o sebe nič nevyrieši. Štafetu Teplárne musí prevziať čo najviac ľudí a vytvárať tolerantné prostredie vo svojom okolí. Každý je zodpovedný za seba a je dôležité, aby tú štafetu prevzalo čo najviac ľudí.“
Hudba ako priestor slobody
Zakladateľ hudobného festivalu Pohoda Michal Kaščák s Romanom Samotným pripravili za rok už celú sériu akcií po celom Slovensku.
Michal Kaščák v Rádiu FM o nich už pri ich príprave hovoril, aký je dôvod ich konania:
„Vytvárame priestor slobody, aby sa zmenila atmosféra v spoločnosti a žilo sa nám lepšie. Dokázali sme sa zmobilizovať po vraždách Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka. Musíme sa zmobilizovať aj teraz.“
Viac sa o ďalších kampaniach na podporu LGBTI+ ľuďom dozviete aj z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90