Nik, kto má doma kvety v črepníkoch, neodolá pestovaniu aj exotickejších druhov. Oživujú naše domácnosti svojou nevšednou krásou.
Zazimujeme subtropické rastliny.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Podmienky našej zimy im však určite nevyhovujú. Preto sa Barbara Štubňová v Rádiu Slovensko zaujímala, ako ich čo najlepšie môžeme prezimovať priamo u odborníka Františka Laššáka:
„Zazimujme ich na čo najsvetlejšom mieste. To znamená na presklených chodbách, na verandách, v átriách, alebo aspoň pri väčších oknách.“
Neprekurujme, rastliny chlad prežijú
Zdroj: TASR, Svätopluk Písecký
Čo však v častých prípadoch, ak rastlinky nemajú v zime dostatok svetla a my im ho nevieme zabezpečiť? Odborník radí:
„V danom priestore, kde ich pestujeme, alebo kam ich umiestnime, musíme podstatne znížiť teplotu.“
Chybou je myslieť si, že ak dané rastlinky pochádzajú zo subtropických oblastí a dokážu v lete znášať teploty aj nad 30 stupňov Celzia, že potrebujú takýto prekúrený priestor aj v zime. Opak je pravdou, ako pripomína František Laššák:
„V zime sa takéto rastliny uspokoja s teplotami iba 5 až 10 stupňov Celzia, pri ktorých sa výrazne spomalí, alebo zastaví ich rast a rastlinky prejdú do fázy vegetačného pokoja.“
Prepolievanie tiež škodí
A vtedy prichádza na rad ďalšia z chýb, ktorých sa laici ako pestovatelia exotických rastlín v domácnostiach dopúšťame.
Ide o polievanie takýchto rastlín. Odborník František Laššák upozorňuje:
„Väčšina druhov takýchto exotických rastlín je v tomto zimnom čase chúlostivá na prepolievanie. Preto platí pravidlo, že v chlade je menej vody niekedy viac.“
Určite preto exotické rastliny nepolievajme každý druhý deň, lebo tieto rastlinky sú zvyknuté na sucho. František Laššák dodáva:
„Navyše, v čase vegetačného pokoja potrebujú ešte menej vody ako zvyčajne.“
Rady Barbary Štubňovej na pestovanie exotických rastlín v byte, či dome sa oplatí počúvať, ak chceme, aby naše rastlinky zimu prežili. Viac informácií nájdete v archíve RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90