Úvod Novinky Tipy z programu
Kučeravitosť listov narobí na úrode šarapatu. Liečime stromy v lete
Kučeravitosť listov narobí na úrode šarapatu. Liečime stromy v lete

Kučeravitosť listov narobí na úrode šarapatu. Liečime stromy v lete

Farmárska revue prichádza opäť s radami, ktoré ocenia všetci záhradkári.

Ak máte problém s roztočmi na viniči, či na ovocných stromoch, ako sú jablone, hrušky, broskyne, marhule, višne, čerešne, ale aj kríky ako egreše, či ríbezle, existuje jednoduché riešenie.

Dravý roztoč má veľký apetít

Ovocný expert Ľudovít Vašš opakovane vo Farmárskej revue pestovateľom odporúča vysoko účinnú biologickú ochranu:

„V zimnom období aplikujte na vaše stromy a kríky dravého roztoča typhlodromus pyri.“

V ponuke sú aj ďalšie hmyzie dravce vhodné na biologickú ochranu rastlín, akými sú dravá bzdocha, či parazitická osička encarsia formosa.

Proti kučeravitosti listov, ktorú si môžeme všimnúť v jarnom a letnom období, môžeme použiť iné druhy ochrany.

Farmársky expert varuje predtým, ak si kučeravitosť listov nevšímame:

„Hrušky napríklad napádajú roztoče, ktoré sa živia rastlinnými šťavami. Napichávajú bunky listov, čím stromom zmenšujú listovú plochu.

Ak sme v zime nasadili dravé roztoče typhlodromus pyri a predsa našu hrušku napadol vlnovník známy aj pod českým pomenovaním hálčivec, tak použijeme akaricídne prípravky. Tie zabijú škodlivé roztoče, ale pre typhlodromus pyri nie sú nebezpečné.“

Pokrútené listy s puchierikmi

vlnovník-RTVS

Kučeravitosť listov si všimneme podľa Vašša podľa týchto príznakov:

„Okrem pokrútenia listu vidíme, že majú na sebe puchieriky, ale odspodu nevidíme vošky. Ak by bolo napadnutie veľmi silné a spojilo by sa so suchom, tak slabší stromček môže úplne uhynúť, lebo je to pre strom stres.“

Ak sme typhlodromus pyri v zime na stromy neaplikovali, ovocinársky expert má v letných mesiacoch ďalšie účinné riešenie:

„Použijeme najjemnejšiu práškovú elementárnu síru v optimálnej koncentrácii 0,6 percenta. Na sto litrov pridáme 600 gramov, čiže na 10 litrov postreku 60 gramov síry.“

Vašš-RTVS

Roztok pri postreku na ovocné stromy pravidelne rozmiešavame, lebo síra sa môže v postrekovači usadiť. Okrem premiešavania roztoku Vašš odporúča dodržiavať aj ďalšie podmienky postreku:

„Postrek aplikujeme na listy najlepšie pri teplote do 20 stupňov Celzia, teda v lete buď skoro ráno, alebo neskoro večer. Prášková síra má tú výhodu, že ak sa zvýši teplota a roztok sa začne z listov odparovať, zabíja nám neželaných roztočov a podľa odbornej literatúry typhlodromus pyri neublíži.“


Viac sa o letnej starostlivosti o stromy dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
Foto: TASR, RTVS

Živé vysielanie ??:??

Televízia