Úvod Novinky Tipy z programu

Ako si oddýchnuť počas dovolenky? Tieto chyby robí väčšina z nás, vyhnite sa im

Pred čím varuje neuropsychológ Robert Krause?

Ako si oddýchnuť počas dovolenky? Tieto chyby robí väčšina z nás, vyhnite sa im Zdroj: unsplash

Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Správne dovolenkovať a oddychovať však nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

Ako upozorňuje neuropsychológ Robert Krause v relácii Záhady mysle, najdôležitejšie je dovolenkovať podľa našich predstáv. Porovnávanie či premýšľanie nad all-inclusive dovolenkou našej susedy je zbytočné. Navyše nám to uberá energiu.

Robme to, čo nám dáva energiu

„Dovolenku potrebuje každý. To, čo však nepotrebujeme, sú zahraničné cesty či drahé all-inclusive hotely... To, čo potrebujeme, je relax a oddych,“ vysvetlil Krause a dodal, že relax neprichádza z vonkajšieho prostredia.

„Vychádza z nás a smeruje von. Preto je vo finále jedno, kde sme, ale keď máme dovolenku, tak vieme načerpať silu a zregenerovať. To, čo je dovolenka pre mňa, nemusí byť dovolenka pre niekoho iného,“ povedal Krause, podľa ktorého je najväčšou chybou práve porovnávanie sa s inými.

Leto s priateľmi.png Zdroj: unsplash

„Pod vplyvom technológií a sociálnych sietí sme ako ľudia mnohokrát nadobudli dojem, že ideálna dovolenka je tá, ktorá získa najviac lajkov, najviac ocenení a najviac uznania,“ poukázal na aktuálny trend.

Dovolenka nemôže trvať pár dní

Každý z nás si z času na čas potrebuje oddýchnuť od zaužívaného stereotypu. Krause vysvetlil, že počas tzv. letného či dovolenkového režimu sa náš mozog nastaví na inú frekvenciu, vďaka čomu si oddýchneme.

„Ak chceme hovoriť o dovolenke, ktorá má ľudskému mozgu pomôcť, mali by sme hovoriť o dovolenke v trvaní 5 až 7 dní, ktoré nasledujú po sebe,“ upozornil Krause.

Predĺžený víkend teda nemožno považovať za dovolenku, ktorá nám prinesie zaslúžený oddych. Výskumy totiž hovoria, že ak chceme dopriať mozgu iný typ stereotypu, malo by to trvať minimálne 5 dní.

Rodinné dovolenky sú aj o hľadaní kompromisov

Rozdielne predstavy ideálnej dovolenky sú neraz dôvodom nezhôd medzi jednotlivými členmi rodiny. Odborník preto radí, aby sme sa pri plánovaní pokúsili hľadať kompromisy. Môže však nastať situácia, kedy sa rodina nedohodne na jednej dovolenke. V takomto prípade je podľa odborníka úplne v poriadku, ak niektorí členovia idú napríklad k moru, iní sa vyberú do hôr.

Ak s takýmto riešením súhlasia všetci zúčastnení, je úplne zbytočné trápiť sa spoločenskými stereotypmi o spoločnej rodinnej dovolenke. „Aj keď možno druhí ľudia povedia, že toto nie je ten ideálny scenár. Ale opäť – pomáha to, čo pomáha nám a nie to, čo spĺňa očakávania druhých,“ vysvetlil.

Ak by sme si totiž plánovali dovolenku na základe toho, čo si o nás druhí ľudia pomyslia, nedovolenkovali by sme. Naopak, napĺňali by sme len očakávania iných. Na záver Krause dodal, že ideálna dovolenka sa začína naším vnútorným nastavením. „Tá dovolenka môže byť fakt dobrá a záleží to od nás. Nezáleží to od toho, kde budeme, ale dôležité je to, akým myšlienkovým nastavením my ako jednotlivci budeme disponovať.

Celý rozhovor s odborníkom Robertom Krause si môžete vypočuť v archíve Rádia Slovensko.

25 50 75 90