Romantické uličky, famózne jedlo, citrónovníky a malebné výhľady. Krásna Sicília má aj svoju temnú stránku.
Práve tu v polovici 19. storočia vznikla alternatívna spoločnosť, ktorá preberala úlohy zle fungujúceho štátu po zjednotení Talianska. Cosa Nostra, v preklade Naša vec.
Talianska vláda sa v tom čase o Sicíliu príliš nezaujímala, medzi ľuďmi narastala frustrácia a hnev. Na ostrove sa nedarilo poľnohospodárstvu a chudobní ľudia sa začali búriť. Vtedy prišla mafia, ktorá im ponúkla ochranu.
Nahliadnite do zákulisia talianskej mafie prostredníctvom dokumentárnej série Dejiny mafie, ktorú ponúkneme v utorok o 20:10 hod. na Dvojke.
Krv nie je voda
To zistil Tommaso Buscetta, bývalý člen Cosa Nostry, na vlastnej koži. Za to, že porušil prísahu a odhalil najtajnejšie praktiky najväčšej zločineckej skupiny Cosa Nostra, zaplatil vysokú cenu.
Buscetta, prezývaný aj Prvý zradca, pomohol sudcovi Giovannimu Falconemu dostať za mreže desiatky členov Cosa Nostry a zároveň umožnil verejnosti nahliadnuť do jej zákulisia.
Aj vďaka nemu vieme, že Cosa Nostra sa skladá z rodín. Nie však pokrvných, ale z tzv. klanov. Každá rodina má kontrolu nad vlastným teritóriom, čo ostatné rodiny plne rešpektujú. Základným pravidlom je absolútna mlčanlivosť.
K ženám sa budeš správať s úctou
V roku 2007 sa polícii pri zatýkaní podarilo objaviť etický kódex sicílskej mafie, ktorý prezrádza viac o jej fungovaní:
- Osobne sa nepredstavíš ďalšiemu členovi klanu. Musí to za teba urobiť tretí člen.
- Nebudeš pozerať po manželkách svojich priateľov.
- Nikdy nebudeš videný v prítomnosti policajtov.
- Nebudeš chodiť do barov a klubov.
- Služba Cosa Nostre je nadovšetko – budeš jej k dispozícii i keby tvoja žena rodila.
- Schôdzky sa musia rešpektovať.
- K ženám sa budeš správať s úctou.
- Pokiaľ budeš požiadaný o informáciu, odpovieš pravdivo.
- Neprivlastníš si peniaze iného člena klanu, alebo inej rodiny.
- Členmi sa nemôžu stať ľudia, ktorí majú kontakty na polícii, informátori, ľudia, ktorí sa správajú zle a neriadia sa morálnymi zásadami.
Zrada sa trestá smrťou
Kto poruší tieto pravidlá, nedožije sa druhého dňa. Svoje pevné zásady ukázala Cosa Notra už mnohokrát.
Po vražde sudcu Falconeho sa polícii podarilo chytiť skrývajúceho sa mafiánskeho bossa Salvatore Riinu alias Tota. Ten bol za svoje zločiny odsúdený na 26 doživotí. Tým sa to ale neskončilo.
Polícii sa podarilo chytiť aj mafiánskeho zabijaka Santina Di Mattea, ktorý im nakoniec prezradil ďalšie mená.
RTVS online
Giovanni Brusca, ktorý prevzal Cosa Nostru po Riinovi, sa Matteovi pomstil strašným spôsobom. Uniesol jeho 11-ročného syna, ktorého dlhé mesiace mučil a nakoniec nechal jeho mŕtve telo rozpustiť v kyseline.
Spoznajte zákulisie talianskej mafie prostredníctvom dokumentárnej série Dejiny mafie, ktorú ponúkne Dvojka v utorok o 20:10 hod.
25 50 75 90