Záhradkári poznajú situáciu, keď im ovocné plody napadne hniloba, ktorá znehodnotí celú úrodu.
Mumifikované odstráňte
Pravidelne sa obracajú o radu na Farmársku revue na Dvojke, kde jej ovocinársky expert Ľudovít Vašš vie jasne situáciu vysvetliť:
„Moníliová hniloba napadá všetky ovocné plody a jestvuje viacero postupov, ako proti nej môžu pestovatelia bojovať.“
V záhrade máte vždy čo robiť aj v zimných mesiacoch, kedy ovocinársky expert odporúča:
„V zimných mesiacoch odstraňujeme mumifikované plody, ktoré boli počas leta vo vegetačnom období napadnuté moniliózou a to preto, lebo oni sú na jar primárnou infekciou pre ďalší rok.“
Čiže budúcoročnú úrodu si ochránime, ak teraz v zime ovocné stromy zbavíme starých mumifikovaných plodov ako Ľudovít Vašš zdôrazňuje:
„Už v zime bojujeme proti monilióze, lebo končiaci sa rok bol vysoko infekčný pre priebeh počasia, keď sa počas celého vegetačného obdobia striedalo vlhké s teplým počasím.“
Expert Ľudovít Vašš odporúča zakladať záhrady tak, aby boli svetlé:
„Už pri výsadbe volíme odrody, ktoré sú menej náchylné na moníliovú hnilobu. Ďalším opatrením je jarný rez, kedy stromy presvetľujeme, aby medzi nimi blahodarne pôsobil vzduch a slnko.“
Príliš husté koruny stromov teda presvetľujeme a Ľudovít Vašš dodáva:
„Je veľká škoda, ak spaľujeme lístie. Vzniká z neho v komposte blahodarne hnojivo. Kompost je úžasný biologicko – chemický reaktor, ktorý nám spracuje spóry húb a vydezinfikuje biologický materiál.“
Pozor na meď!
Nemusíme sa báť, že nám v komposte zostanú zárodky chorôb, lebo ako ovocinársky expert vysvetľuje:
„Ak máme vzdušný kompost, ktorý dobre dýcha a má dostatok vzduchu, tak sa aj zahrieva a strávi nám takmer všetko organické.“
Z postrekov na jar Ľudovít Vašš odporúča skôr tie na báze síry ako medi, ktoré sú fungicídne:
„Meď akoby poškodzuje pôdu a dostáva sa do potravinového reťazca a končí v našom tele. Takže meď len v nevyhnutných prípadoch.“
Ako ovocinársky expert pripomína, existujú aj ekologické preparáty:
„Na zvýšenie imunity a prirodzenej vitality stromov sú ekologické preparáty na báze prasličkových či žihľavových výluhov, ba aj na báze rias.“
Viac sa o správnom ošetrovaní ovocných stromov už v zimných mesiacoch dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90