Úvod Novinky Tipy z programu

Naučte sa, ako užitočne využijete prebytočné mladé stromčeky v záhrade

 Máte starý ovocný sad a veľa mladých stromčekov pod slivkami? Vieme na čo ich využiť.

Naučte sa, ako užitočne využijete prebytočné mladé stromčeky v záhrade

Do Farmárskej revue napísala diváčka, ktorá zdedila starú ovocnú záhradu.

Odrody rezistentné voči šárke

Všimla si pod starými slivkami veľa mladých stromčekov. Čo s nimi? Vyklčovať? Alebo sa ešte dajú využiť? Ovocinársky expert Ľudovít Vašš má jednoduchú radu: „Nevyrúbte celú záhradu. Stáva sa to často, ak zostarne sad, že z koreňových výmlatkov nám narastú mladé stromčeky. Zmeníme ich na mladú marhuľu preštepením."

stromy-Stanislav-Háber-RTVS.

Ich presádzanie alebo rozširovanie expert neodporúča, lebo „ak ide o slivku domácu, tá má v sebe virus šárky a takto šárku rozšírime, úroda nebude kvalitná“. Dobré bude, ak ponecháme v záhrade najkrajšie výmlatky, lebo staré stromy dávajú do výmlatkov „svoju stratégiu viac ako do plodnosti“.

Preto tieto kvalitné výmlatky je určite lepšie preštepiť, než vyrezať a vyrúbať: „Preštepíme ich marhuľami, slivkami, broskyňami alebo dokonca zaočkoval by som ich takými odrodami, ktoré sú rezistentné alebo tolerantné voči šárke.“

V zemiaku alebo v repe

Kvalitné odrody vo forme vrúbľov prenesieme zapichnuté „v zemiaku alebo v repe, aby svojou prirodzenou vodou udržali vrúble čerstvé“.

stromy-vrúbľovanie-Stanislav-Háber-RTVS

Potom už ovocinársky expert v rýchlom slede ukázal, ako vrúbel zrezať na jazýček, orezať na 4-5 očiek púčikov, rovnako hrubý podpník tiež podobne zrezať, urobiť v ňom jazýček ako aj vo vrúbli, priložiť, jazýčkami zachytiť a omotať gumičkou: „Vrch sa ošetrí voskom a zo starých sliviek máme mladé marhule.“

Celý postup aj s obrazom nájdete v archíve RTVS bez reklám a zadarmo.

RTVS online:

A Ľudovít Vašš poradil aj v ďalšej časti Farmárskej revue, že po roku nový očkovaný výhonok orežeme až na jar, „lebo keby sme tak urobili na jeseň, cez zimu by výhonok uschol“. A rez treba hneď zavoskovať, aby neunikli šťavy vyschnutím. Je nutné sledovať, aby „pôvodný podpník neobrástol nový štep,“ čiže je s tým veľa práce.

25 50 75 90