Predpovede sú skúšané náhlymi zmenami počasia. Ľudia oddávna pozorovali prírodu. Symbolom zmien počasia boli žaby, ktoré pred búrkou kŕkajú hlasnejšie, lebo vodu potrebujú k páreniu, ale aj k hľadaniu potravy.
Had ako signalista
V archíve RTVS nájdete aj ďalšie rady, keď Ivana Ilgová v Rádiu Slovensko ponúkla príklad dokonca z ríše hadov: „Hady vyliezajú, keď teplota pôdy presiahne 9 stupňov Celzia, čo je signál pre záhradkárov, že môžu založiť trávnik.“
Na úsmevný spôsob predpovedí prišli americkí farmári, ktorí zistili, že u svrčkov: „Keď sa vonku oteplí, cvrlikanie sa zrýchli. Keď volanie tohto hmyzu pozorovali a porovnávali, dospeli k záveru, že presnú teplotu získame tak, že zrátame počet cvrlikania za pätnásť sekúnd a prirátame k tomu 4,4 stupňa Celzia.“
Včely to vedia
Predstava, že budeme rátať počet cvrlikania za pätnásť sekúnd je komplikovaná, ale podľa Ivany Ilgovej jestvuje oveľa jednoduchší spôsob, aby sme si overili, aká je vonkajšia teplota vzduchu: „Včely lietajú až vtedy, keď sa denné teploty vyšplhajú nad desať stupňov. Počas chladnejších dní sa uchýlia do teplúčka vo svojom úle.“
Gazdinky zas tvrdia, že ak umyjú doma okná, určite bude pršať, či ak si zabudnete doma dáždnik, určite zmoknete. To sú zistenia postavené na teóriách chaosu vďaka tzv. Murphyho zákonom postaveným na predpoklade, že ak sa môže niečo pokaziť, tak sa to aj pokazí. Vo všeobecnosti platí, že pre nízky tlak sme pred dažďom všetci nervóznejší a ospalejší. Nik však asi naschvál namiesto vonkajšieho merania teploty nechová na záhrade hady či žaby, alebo v komore svrčkov, ale pozorujú ich vo voľnej prírode.
25 50 75 90