U našich susedov v Českej republike sa už otvorene hovorí o rýchlom náraste ochorenia, ktoré môže prerásť aj do pandémie, a to v prípade čierneho kašľa. Na toto ochorenie sa bližšie pozrela v Rádiu Regina Západ redaktorka Janka Bleyová, ktorá sa pýtala prezidentky Všeobecných lekárov Slovenska Moniky Paluškovej : „Čierny kašeľ tu bol s nami vždy. Samozrejme, že tým, že sa očkovalo, tak sme ho mali menej. Pamätám si roky, keď sme nemali ani jeden prípad.“
Čierny kašeľ I.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pre dospelých pacientov nie sú povinné očkovania okrem tetanu, ktoré by sa malo obnovovať každých 15 rokov aj proti záškrtu a vtedy možno pridať aj očkovanie na čierny kašeľ. Toto ochorenie je podľa Moniky Paluškovej jednoznačne nebezpečné aj pre dospelých: „Čierny kašeľ postihuje dýchacie cesty a u tzv. imúnno kompromitovaného pacienta, teda u pacienta, ktorý nemá imunitný systém celkom v poriadku, má teda aj nejaké iné ochorenia, tak u takéhoto pacienta ochorenie, ktoré za bežných okolností vieme pomerne dobre zvládnuť, môže byť fatálne.“
Čierny kašeľ II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ohrozené sú bábätká
Ak štekavo v záchvatoch kašlete, pritom nemusíte mať teplotu, nádchu, ani iné príznaky typické pre virózu, je lepšie, ak zájdete k lekárovi. Ochrana jestvuje, lebo ako Monika Palušková zdôraznila: „U dospelých je jediné povinné očkovanie proti tetanu. Existujú kombinované očkovacie látky u dospelých, kde vakcína môže obsahovať aj očkovaciu látku proti čiernemu kašľu.“
Najohrozenejšie sú však oveľa mladšie ročníky. Hlavná odborníčka pre primárnu pediatriu SR Elena Prokopová vysvetlila: „V poslednej dobe sa stretávame s väčším výskytom detí, ktoré majú čierny kašeľ.“
K nákazám prichádza podľa Eleny Prokopovej najmä v rodinách, kde dospelí ako rodičia, tak možno aj starí rodičia nakazia deti: „Bábätká sa nevedia proti čiernemu kašľu brániť. Prvé očkovanie môžu dostať až po troch mesiacoch od narodenia a do roka dostanú tri dávky základného očkovania.“
Až po roku
Očkovaním sú chránené až po roku života.
Elena Prokopová
však uviedla, že pomôže,
„ak zaočkujeme maminku v druhom trimestri tehotenstva. Dochádza tak u maminky k výraznej imunitnej odpovedi a k tvorbe protilátok, ktoré potom v masívnej miere prechádzajú placentou na bábätko. To je najviac, čo vieme pre ochranu po narodení bábätka urobiť.“
Ochorieť môžeme aj po zaočkovaní, ale podľa Eleny Prekopovej sa „ochorenie prejavuje miernymi príznakmi a neohrozuje zaočkovaného na živote“. Kým za celý rok 2023 na Slovensku ochorelo spolu 220 ľudí, len od začiatku roka 2024 do polovice apríla ich už bolo 390 pacientov .
Viac sa dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90