Až neuveriteľných dvadsať navzájom prepojených jazier na severe Slovenska na Orave objavíte neďaleko obce Párnica.
Na bicykli toho uvidíte oveľa viac
Ich históriu pripomína náučný chodník, ktorý vás prevedie pôsobivými biotopmi.
Ako pre Slovensko v obrazoch povedal predseda Občianskeho združenia Párnický rybár Roman Prílepok, trasa sa dá prejsť aj na bicykli: „Cyklistika
a prechádzka nie je problém aj mimo náučného chodníka, lebo sa sem dá
dostať po viacerých trasách aj autom, čo aj odporúčam, lebo to ešte nie
je také prechodené a uvidíte toho viac.“
Náučný chodník prechádza miestami, ktoré doteraz poznali a využívali prevažne rybári.
V režime chyť a pusť
Chodník približuje miestnu flóru a faunu bohatú aj na endemické druhy živočíchov. Roman Prílepok vysvetlil: „Nie je to len rybársky revír. Vyskytuje sa tu aj veľa vodných živočíchov ako aj vodného vtáctva. Taká vzácnosť na tento región je napríklad vták bučiak veľký. Z chránených živočíchov je tu aj bobor európsky. Toto jazero je bývalé koryto rieky Orava. Jeho hranica je až kilometer do katastra obce Istebné.“
Jazero funguje v režime chyť a pusť. Čiže rybári aj keď niečo ulovia, rybu musia bezpečne a čo najskôr pustiť do vody. Vďaka tomu sa v jazerách udrží pôvodný genofond.
Chytíte šťuky aj obrovské sumce
Bežne tu rybári lovia šťuky aj meter dvadsať dlhé. Roman Prílepok vysvetľuje: „Sumec veľký sa v revíry chyť a pusť minulý rok chytil o dĺžke 190 centimetrov, čo je na naše pomery dosť veľká ryba.“
V malom ekocentre Pod širákom nájdete pre deti rôzne interaktívne prvky.
Zaklopte si na dendrofóne
Môžu sa tu zastaviť inštruktori a učitelia s deťmi, alebo len rodinky na výlete počas prechádzky. Deti sa dozvedia viac o prírode, napríklad v akých búdkach hniezdia vtáky a Roman Prílepok dodáva: „Máme tu aj dendrofón vytvorený z miestnych drevín, ktoré sa tu nachádzajú a môžu si po ňom zaklopať.“
Viac sa o tomto kúsku doteraz turistami nie veľmi známeho kúta prírody u nás dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90