Pažítka, tymian, chilli, oregano, bazalka, mäta nie sú iba jarné pochutiny. Odkedy v stredoveku v Holandsku prišli na pestovanie čerstvých tulipánov a vymysleli skleník, sa ľudia úspešne snažia pestovať rôzne rastlinky aj v nepriaznivom ročnom období vo vnútri.
Postup, aby sa bylinkám darilo aj vo vnútri. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pozor na vykurovanie!
V Rádiu Slovensko sa Barbara Štubňová zaujímala priamo u odborníka Martina Čurdu, ako sa v zime dostaneme k vitamínom ľahko a doma, ak budeme pestovať bylinky. „Ak chceme, aby bylinky prežili sťahovanie v tomto čase zvonku dovnútra, nedávame črepníky k žiadnemu vykurovaciemu telesu.“
Steny zadržujú teplo z dňa a zvyšujú teplotu počas chladu nocí, preto sa bylinkám dobre darí v rohoch miestností. Bylinky sadíme do kvetináčov s dierkami, aby z misiek mohli čerpať vodu podľa potreby.
Bylinky
presádzame do črepníkov
tak, aby pôda v nich bola
dobre
odvodnená.
Zalievame raz za týždeň
Odborník
Martin Čurda
upozorňuje: „Ľudia nevedia, že je obrovskou chybou bylinky veľa zalievať.
Naopak, v zime je vyššia vlhkosť, stačí ich zalievať oveľa menej, aj iba
raz za týždeň.“
Vlhká pôda funguje ako kocka ľadu, keď zamrzne, bylinku zabije. Preto na spodok kvetináčov dávame kamienky a až tak pôdu, do ktorej sadíme bylinky.
STVR online
Nechajte si poradiť odborníkom a budete mať prísun vitamínov celú zimu možno aj z parapety okna svojho bytu. Viac sa dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
Zdroj: Rádio Slovensko, TASR, STVR - Stanislav Háber