Úvod Novinky Tipy z programu

Hnevá vás, že sú orechy čierne? Ľudovít Vašš prosí, buďte k nim milostiví

Trpezlivosť je cnosť každého záhradkára a pestovateľa. Skúste ju v sebe nájsť.

Hnevá vás, že sú orechy čierne? Ľudovít Vašš prosí, buďte k nim milostiví Zdroj: STVR, Stanislav Háber

Súčasný všeobecný trend, že vlašské orechy majú čierne nejedlé plody, preskúša trpezlivosť každého pestovateľa.

Udeľte stromom milosť

Ovocinársky expert Ľudovít Vašš prosil vo Farmárskej revue, aby záhradkári vzali stromy orechy na milosť:

„Mnoho ľudí už na ne zanevrelo. A to vďaka vrtivke orechovej. Ja by som to orechom odpustil. Uľahčil by som im to. Ďalej by som ich pestoval pre ich krásu a dúfal by som, že vrtivka orechová bude mať úpadok tak ako to v prírode poznáme, že populácia narastá a bude aj klesať.“

Táto rada však moderátorovi Jánovi Škorňovi nestačila a žiadal od experta na ovocné stromy konkrétnejšiu odpoveď, čo majú pestovatelia robiť:

„Radím všetkým, aby boli trpezliví a aby orechy sadili. Ak chcete s vrtivkou orechovou zabojovať a máte orechové stromy izolované od iných stromov, že sú vzdialené desiatky aj stovky metrov od iných orechov, tak na jar až do mája prikrývajte pôdu pod orechmi nejakou plachtou, alebo prekyprite pôdu pod orechmi, lebo vrtivka má životný cyklus aj v pôde. Prikrytím buď zamedzíme, aby vyletela z pôdy, alebo ju zničíme tým prekyprením.“

Pestujte parazitické hlístice

Proti vrtivke orechovej môžeme už zabojovať cez zimu, ak nasadíme do pôdy pod orechy „parazitické hlístice nematody, ktoré parazitujú na prezimujúcich vrtivkách v pôde a tie môžeme použiť podľa návodu výrobcu. Zároveň všetky poškodené orechy a lístie zhrabeme na jeseň, uložíme do kompostu, aby sme znížili populáciu vrtivky.“

Ľudovít-Vašš-STVR Zdroj: STVR

Ovocinársky expert Ľudovít Vašš rozumie rozčarovaniu pestovateľov a záhradkárov, keďže vrtivka orechová je mucha, a tá priletí z napadnutých stromov aj na tie naše. Preto pestovateľom radí, ak majú orechy vedľa iných pestovateľov:

„Opatrenie zakrývania pôdy by museli urobiť aj susedia, lebo mucha vrtivka orechová je prelietavá a priletí aj od susedov. Urobil by som školenie susedom, pokiaľ sa to dá a aplikoval by som zakrývanie pôdy, aj parazitické nematody i u susedov. Takto si môžu pomôcť.“

Liesky a mandle ako náhrada

Ak hľadáte nové miesto na pestovanie orechov, tak vynikajúce je tam, kde je nejaká zaasfaltovaná, zabetónovaná alebo vydláždená cesta:

„Ak máte povrch, do ktorého sa muchy nedokážu schovať do pôdy na zimu. Videl som viacero prípadov, keď orechy rástli ako pouličná zeleň pozdĺž cesty a chodníka, kde sa vrtivka nemohla do zeme zavŕtať a orechy boli krásne zdravé. Tí ľudia majú veľké šťastie, lebo chuť orecha je famózna.“

orechy-vlašské-Stanislav-Háber-STVR Zdroj: STVR, Stanislav Háber

Kto má však smolu a orechy má vo voľnej pôde, tomu radí Ľudovít Vašš, aby počkal, až vrtivka sama z prírody vymizne. Zatiaľ môžu záhradkári pestovať alternatívu:

„Pestujte orechy najlepšie lieskové a mandľové. Lieskovce budú na chvíľu náhradou vlašských orechov. Sú výborné v štrúdle a dobrým luskáčom sa dajú dobre lúskať, dokonca aj turecké liesky.“

Zároveň však Ľudovít Vašš prosí, aby sme „dali šancu vlašským orechom. Buďme k nim milostiví, saďme ich a buďme trpezliví.“

Viac sa dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

Zdroj: Farmárska revue, STVR - Stanislav Háber

25 50 75 90